Wieczór wspomnień o Bartłomieju Kołodzieju
11 października minęła pierwsza rocznica śmierci Bartłomieja Kołodzieja, architekta, polityka, nauczyciela akademickiego, miłośnika historii, tradycji i włocławskiej kultury. Wspomnieniami, pełnymi wzruszeń, dzielili się w piątkowy wieczór jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy.
Spotkanie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej rozpoczął krótki koncert muzyczny w wykonaniu pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Następnie pokazano 20-minutowy skrót jednego z ostatnich wywiadów udzielonych przez senatora Kołodzieja zarejestrowanego przez kancelarię senatu. Bartłomiej Kołodziej wspominał w nim lata studiów, żonę, powrót do Włocławka i działalność polityczną. Działał w strukturach podziemnej Solidarności, 4 czerwca 1989 roku został najmłodszym polskim senatorem I kadencji. 3 lata później, startując z listy Porozumienia Centrum, sprawował mandat poselski. Jedną kadencję był radnym województwa, a w 2010 roku - został radnym Włocławka.
Jak sam wspominał w wywiadzie, ważnym elementem w jego życiu była batalia o obudowę pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920 roku na włocławskim Zawiślu. Został wyróżniony medalem za zasługi dla Diecezji Włocławskiej, medalem "Za walkę o Polskę wolną, solidarną i sprawiedliwą", odznaczeniem za obronę niepodległości Litwy ("Medal Pamiątkowy 13 Stycznia") oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Bartłomiej Kołodziej zmarł nagle w swoim mieszkaniu 11 października 2011 roku.
Szczególnie wzruszającym momentem podczas wieczoru wspomnień, było przekazanie przez Annę Pomianowską-Bąk, dyrektor biura komunikacji społecznej kancelarii senatu pamiątek po Bartłomieju Kołodzieju siostrze i synowi włocławianina.