Spotkanie Posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży
23 października w Zespole Szkół nr 3 we Włocławku odbyło się spotkanie Posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży XVI kadencji, któremu przewodniczyła Marszałek Paula Langnerowicz. Po raz pierwszy w historii młodzi Posłowie spotkali się między sesjami poza budynkiem Parlamentu.
Prawie pół roku od XVI Sesji SDiM, 50 młodych Posłów zebrało się we Włocławku, aby zweryfikować skuteczność przyjętej przez siebie w czerwcu uchwały. Wbrew zapowiedziom Ministerstwa Edukacji Narodowej, dokument w sprawie zaleceń dotyczących rozwoju i umocnienia samorządności uczniowskiej nadal nie trafił do polskich szkół. - Takie działanie to deprecjonowanie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Po co obradować, skoro efekty naszej pracy są niewykorzystywane? – pyta Maria Broniarz, Posłanka z LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.
Rozmowa o uchwale przerodziła się w burzliwą dyskusję nad potrzebą podniesienia rangi młodzieżowego Sejmu. Wiąże się to ze zmianami organizacyjnymi, które powinny dotknąć już XVII Sesji. W trakcie rozmów padło wiele konkretnych pomysłów, które zgodnie z obietnicami organizatorów trafią do Centrum Edukacji Obywatelskiej i Projektu: Polska, zaangażowanych w rozwój inicjatywy. W dalszej części spotkania swój wykład wygłosił Mariusz Sieraczkiew, absolwenta Szkoły Liderów dotyczący potrzeby kreowania liderów w środowiskach młodzieżowych. Krótka prelekcja zakończyła się burzą oklasków ze strony młodych Posłów. - Mariusz Sieraczkiewicz swoją charyzmatyczną, pełną ciepła i energii osobą, pokazał nam, że młodzi ludzie, przy odrobinie chęci i determinacji są wstanie zostać zauważeni i docenieni. Przytoczone przez niego słowa ”Młodzież ma zawsze rację, bo biologicznie jest przyszłością” szczególnie trafiły w naszą pamięć i pozwoliły uwierzyć, że jesteśmy wstanie coś osiągnąć – mówi Poseł Michał Król z LO im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.
Owocem spotkania Posłów XVI kadencji jest apel do polskich Parlamentarzystów. Młodzi ludzie domagają się w nim przyznania możliwości opiniowania uchwał i decyzji MENu, które ich bezpośrednio dotyczą. Deklarują również gotowość do współpracy z politykami w celu budowania świadomego politycznie i społecznie środowiska młodzieżowego. - Czy politycy zechcą traktować nas jako poważnych partnerów do rozmowy? Muszą, to ich obowiązek. My tej sprawy nie zostawimy – mówi Marszałek Paula Langnerowicz z I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek, Młody Włocławek oraz Projekt: Polska. Przedsięwzięcie wsparli włocławscy posłowie: Domicela Kopaczewska, Marek Wojtkowski i Łukasz Zbonikowski oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku Krzysztof Kowalski.