Włocławek otwarty dla inwestorów
Powstanie strefy rozwoju gospodarczego we Włocławku to szansa dla przedsiębiorców na rozwój prowadzonej przez nich działalności. Strefa oznacza nowe miejsca pracy, nowe technologie i gospodarczy boom w mieście.
Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki podpisał.z marszałkiem województwa kujawsko- pomorskiego wstępną umowę dotyczącą projektu pod nazwą „Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego – Park Przemysłowo – Technologiczny”. Teren pod strefę miasto zakupiło od zakładów Anwil S.A. 20 bm. podpisany został akt notarialny finalizujący tranzakcję zakupu terenu.
Czym będzie Strefa Rozwoju Gospodarczego?
Jest to odpowiedź władz miasta na potrzeby inwestorów głównie o charakterze lokalnym, którzy ze względu na brak przygotowanych terenów inwestycyjnych mogą ulokować produkcję poza Włocławkim. Celem projektu jest uzbrojenie terenu w niezbędną infrastrukturę techniczną umożliwiającą: zwiększenie atrakcyjności miasta dla inwestorów krajowych i zagranicznych, utworzenie nowych trwałych miejsc pracy, pobudzanie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, tworzenie warunków do transferu innowacji i nowoczesnych technologii z uczelni wyższych do firm zlokalizowanych na terenie Strefy, tworzenie warunków do transferu nowych i dobrze prosperujących firm powstałych na bazie Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości do strefy. – Już kilka firm wyraziło zainteresowanie ulokowaniem inwestycji na tym terenie – mówi prezydent Andrzej Pałucki - Gdy przygotowane zostaną szczegółowe warunki inwestowania oraz pakiet ulg dla inwestorów, będziemy wtedy rozmawiać o konkretach.
Doskonała lokalizacja
Strefa mieścić się będzie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 1 i drogi prowadzącej do Inowrocławia, a więc na obszarze dobrze skomunikowanym, o funkcji produkcyjnej, w bliskim sąsiedztwie Zakładów Azotowych Anwil SA Grupa Orlen - potentata krajowego w branży chemicznej. Bliskość tak prężnej i nowoczesnej firmy zapewni podniesienie atrakcyjności obszaru. W sąsiedztwie projektu powstał również zakład produkcji materiałów budowlanych, którego inwestorem jest firma P.V. Prefabet Kluczbork S.A. Jest to więc obszar o wysokiej aktywności gospodarczej.
Koncepcja programowo – przestrzenna projektu zakłada, że zagospodarowanie obejmie obszar około 40 ha i będzie polegało na kompleksowym uzbrojeniu terenu pod inwestycje. W obszarze Strefy zaplanowano pięć obszarów podzielonych według branż. I tak: obszar 1 – branża budowlano – magazynowa (usługi budowlane, produkcja materiałów budowlanych, centra logistyczne) – pow. 6,1 ha; obszar 2 – firmy z sektora wdrażania know – how – pow. 5,8 ha; obszar 3 – branża chemiczna (możliwości współpracy z firmą Anwil SA. oraz tworzenie klastra branżowego - pow. 21,6 ha; obszar 4 – branża metalowa – pow. 2,8 ha; obszar 5 - mikrofirmy produkcyjne i usługi specjalistyczne – pow. 3,5 ha.
Jakie korzyści ze strefy?
Realizacja projektu będzie miała wpływ na poprawę warunków inwestowania, lepszego wykorzystania istniejącego w regionie zaplecza naukowo – badawczego oraz aktywizację zawodową mieszkańców miasta. Utworzenie atrakcyjnych terenów do inwestowania i wprowadzanie ułatwień w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej wpłynie w znaczący sposób na lokalne ożywienie gospodarcze. W efekcie doprowadzi do zmniejszenia bezrobocia, zatrzymania procesu pogłębiania się sfery ubóstwa oraz wpłynie na podniesienie jakości życia mieszkańców Włocławka. Nie bez znaczenia dla budżetu miasta będzie wzrost dochodów z tytułu podatku od osób prawnych. W tym roku podatek od osób prawnych (CIT) wzrósł od zakładanego o 2,5 mln złotych, co wskazuje na dobrą kondycję ekonomiczną działających w mieście firm. Realizacja projektu ma zakończyć się w 2010 roku.