Upadająca kultura

„Naród jest tą wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura. Naród istnieje „z kultury i „dla kultury (Przemówienie Jana Pawła II do przedstawicieli świata kultury zgromadzonych w kościele Świętego Krzyża - Warszawa 13 czerwca 1987 r.) Kiedy dziś doszły mnie wieści , że Galeria Sztuki Współczesnej z siedzibą na ul. Miedzianej ma być zlikwidowana i przeniesiona do Browaru – „B” to mówię dość dla bezhołowia i głupoty.

Miasto Włocławek nie może sobie pozwolić na utratę placówek kulturalnych. Centrum kultury Browar „B” ma istnieć i funkcjonować własnym życiem, bez podważania istnienia innych instytucji kultury. Istotą działania w sferze kultury to wielopunktowość. Oznacza to że na terenie Miasta Włocławek powinny działać niezależnie od siebie różne instytucje zajmujące się działalnością kulturotwórczą i być finansowane z budżetu Miasta. Biblioteka Publiczna ze swoimi oddziałami, Teatr Impresaryjny, Galeria Sztuki Współczesnej i Centrum Kultury Browar „B”. W tej wielopunktowości w kulturze to zapominamy o jednym, Centrum Kultury nie jest w stanie prowadzić działalności na wszystkich płaszczyznach kulturotwórczych . Dziś usiłuje się podporządkować Browarowi „B” wszystko co jest w infrastrukturze kultury. Tak się nie da bo choćby przez to , że zarówno kierujący placówkami jak i miejscowa społeczność ma inne aspiracje. Galeria Sztuki Współczesnej ma też swoje marzenia.

Siedziba Biura Wystaw Artystycznych (Galeria Sztuki Współczesnej) na ul . Miedzianej powstała w 1990 roku. Wsparcia dla powstania Galerii, udzieli artyści włocławscy. Miało to być miejsce dla nich i o nich jak i przyjaciołach artystów. Projektując ten budynek architekci tak go zaprojektowali by cały parter mógł by funkcjonować jako Galeria. Dodatkowo na ostatnim piętrze mogły by być pracownie artystyczne.

Oto wykaz artystów którzy wspierali by powstała Galeria „Na Miedzianej” :
Elżbieta Bednarska, Andrzej Bednarski, Piotr Będkowwski, Grzegorz Bienias, Antoni Bisaga, Maria Brodzińska, Letosława Charszkiewicz, Waldemar Dałęgowski, Henryk Domagała, Aleksandra Domanowska, Roman Galiński, Anna Grzelak, Lucyna Grzesik, Roman Kamiński, Włodzimierz Kaniewski, Józef Paweł Karczewski, Mariusz koczalski, Mikołaj Konczalski, Janusz Konecki, Beata Kornicka-Konecka, Henryka Królikowska, Marian Krygier, Helena Kuczyńska, Franciszek Kwiatkowski, Paweł Ldewandowski-Palle, Rajmund Lewandowski, Jan Marian Marciniak, Janusz Nowierski, Teresa Sztolpert- Nowierska, Aldona Ołdyńska, Elżbieta Piwek-Białoborska, Leon Płoszay, Janusz Rudek, Barbara Skrzypacz, Zbigniew Stec, Józef Stolorz, Jadwiga Sypniewska, Zdzisław Szmidt, Janina Twardy (pierwszy Dyrektor BWA), Małgorzata Waliszewska-Kaniewska, Tadeusz Wojtasik, Jan Zych.

Do tego grona należy jeszcze doliczyć przyjaciół artystów, a jest ich spora gromadka.

Próba przeniesienia Galerii Sztuki Współczesnej to zniszczeni wieloletniej tradycji, ale i całej infrastruktury. To zaprzeczenie ideowego funkcjonowania placówki jaki i osób z nią związanych. Te ”genialne” pomysły dotycz też sprzedaży budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kościuszki 13. Zamiast dokonać remontu i przenieść w to miejsce siedzibę Prezydenta i Rady Miasta (była nią od końca XIX wieku).
Zarówno siedziba Galerii Sztuki Współczesnej, jak i UM przy ul Kościuszki to dobro kultury, a na frymarczenie kulturą nie wrażam zgody.

Do Pana Prezydenta apeluję o zastanowienie i rozwagę. Do Radnych Rady Miasta, by nie dopuścili do utraty placówki kultury. Do Biskupa Włocławskiego i całej Kapituły Diecezji Włocławskiej by tak jak wspierają, by wspierali nadal kulturę. Do wszystkich środowisk: twórczy, stowarzyszeń, fundacji., szkolnych i akademickich
Apeluję do wszystkich którym na sercu leży dobro kultury nie dopuście by Galeria Sztuki Współczesnej przy ul Miedzianej we Włocławku została został zlikwidowana i przeniesiona do Browaru „B”. Ma pozostać jako samodzielna jednostka administracyjne nie podległa pod Centrum Kultury Browar „B”, i finansowana ma być z budżetu Miasta. Jeżeli coś możemy zrobić zróbmy to teraz.

Artysta plastyk
Janusz Nowierski
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA