Mali „miodożercy” w województwie kujawsko-pomorskim

Uczniowie walczą o pracownię przyrodniczą w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół”. Jeszcze do 15 grudnia uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego mogą zgłębiać tajniki pszczelego świata oraz walczyć o wyposażenie pracowni przyrodniczej. O tym, jak ważną rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły, wiedzą uczniowie z zespołu „Miodożercy” z Zespołu Szkół w Zbójnie.


Dzieci pod opieką pana Mariana Rutkowskiego biorą udział w IV edycji niezwykłego konkursu edukacyjnego „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie”, organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Dzięki interaktywnej formule programu młodzi uczestnicy z pasją odkrywają wyjątkowy świat pszczół i podejmują działania na rzecz ochrony środowiska. Dzięki wspólnej pracy uczniowie ze Zbójna zdobyli już ponad 4 500 punktów i są na pierwszym miejscu w województwie kujawsko-pomorskim! Cały czas uczniowie z klas IV-VI mogą pójść w ślady „Miodożerców” i dołączyć do grona  uczniów z całej Polski, którzy biorą udział w rywalizacji i walczą o atrakcyjne nagrody dla siebie i szkoły. 

Organizator przygotował dla nich nowoczesną platformę edukacyjną, pełną interaktywnych zadań i scenariuszy lekcyjnych. Uczestnicy mogą sprawdzić swoje siły, wykonując pszczele misje oraz wykazując się umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi oraz dziennikarskimi.
Pan Marian Rutkowski, nauczyciel ze Zbójna oraz opiekun zespołu, opowiada o przebiegu rywalizacji w kujawsko-pomorskiej szkole: Z konkursem „Akademia przyjaciół pszczół” spotkałem się już dwa lata temu, wówczas do rywalizacji przystąpiłem z drużyną z klasy szóstej szkoły podstawowej w Zbójnie. W bieżącym roku jest to klasa piąta, nowo utworzonego Zespołu Szkół. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wydał nam się ciekawy i  inspirujący stąd ponowny nasz udział. Wiedza uczniów w tym zakresie jest szczątkowa, oparta głownie o wiadomości zdobyte na zajęciach przyrody i biologii. Dzięki wykorzystaniu materiałów dydaktycznych, dostępnych w ramach programu, można tę wiedzę znacząco poszerzyć.

W bieżącym roku szkolnym szczególnie zainteresowała mnie nowa forma rywalizacji i zdobywania wiedzy o pszczołowatych. Uważam, że to strzał w dziesiątkę. Taki sposób zdobywania wiedzy przypadł do gustu również moim wychowankom. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do realizacji zadań na platformie konkursowej. Przystępność i atrakcyjność zadań zachęca dzieci do rywalizacji, zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania swojej wiedzy, a przy okazji doskonali ich umiejętności w zakresie technologii informatycznej.
Do tej pory do zabawy przystąpiło 150 zespołów z całej Polski. Uczestnicy wcielają się w rolę tytułowych pszczelich bohaterów, takich jak Kornutka Odkrywca czy Obrostka Ninja i w formie nauki przez zabawę poznają ciekawy świat owadów pszczołowatych. Uczniowie wykonali łącznie ponad 7500 pszczelich zadań! Organizatorzy liczą, że wiedza o pszczołowatych, którą dzieci zdobędą dzięki udziałowi w programie, zaowocuje w przyszłości i realnie przełoży się na poprawę warunków życia tych pożytecznych owadów.
Najbardziej zdziwiło mnie, że dzięki pszczołom mamy kawę i bawełnę. Podczas zajęć na temat budowy kwiatu, procesu zapylania dowiedziałam się, że to właśnie im zawdzięczamy powstawanie owoców. Teraz już wiem, że trzeba chronić te owady dla wspólnego naszego dobra. – mówi Weronika z klasy 5, członek zespołu „Miodożercy”

Zespół „Miodożercy” składa się z 22 uczniów, którzy wspólnie pracują na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Uczniowie udekorowali korytarze swojej szkoły  gazetką o pszczołowatych.

W ramach jednego z zadań „Miodożercy” stworzyli swoje własne pszczele kodeksy. O kluczowej roli pszczół w naszym ekosystemie członkowie zespołu informują swoją szkolną społeczność. Nauczyciele, którzy zdecydują się na udział w konkursie wciąż mogą rejestrować swoje zespoły na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Po rejestracji otrzymają dostęp do atrakcyjnych materiałów edukacyjnych oraz pszczelich zadań konkursowych dla klasy. Natomiast dla uczniów klas 0-3 oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych eksperci programu przygotowali scenariusze zajęć edukacyjnych. Pięć zwycięskich zespołów w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” poznamy 5 stycznia.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA