5 błędów popełnianych przez studentów starających się o pracę

Poszukiwanie pracy to ogromne wyzwanie, szczególnie dla osób z niewielkim lub żadnym doświadczeniem zawodowym. Jak skutecznie poruszać się w rekrutacyjnych meandrach? Najlepiej uczyć się na błędach i unikać tych, popełnianych przez większość studentów i absolwentów starających się o swoją pierwszą pracę lub staż.

Czy wiesz, że według badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl, aż 48% osób w wieku 18-29 lat regularnie aktualizuje swoje CV? To znacznie więcej niż wśród pracowników po 30 roku życia. Mimo to młodzi ludzie nie wystrzegają się błędów! Oto zestawienie 5 najczęściej popełnianych przez studentów i świeżo upieczonych absolwentów.

1. Niedopasowywanie CV do oferty pracy
Młodzi kandydaci bardzo często przedstawiają umiejętności i kompetencje, które niekoniecznie są przydatne w nowym miejscu pracy. – W swoim CV standardowo zamieszczam informacje o wszystkich pracach wakacyjnych czy wolontariacie w jaki byłem zaangażowany – mówi Jakub, student prawa. – Nie pracowałem dotychczas w żadnej kancelarii prawnej, chcę więc pokazać, że robiłem bardzo dużo i żadnej pracy się nie boję – dodaje.

Tymczasem wzorcowy życiorys powinien być sprofilowany i dostosowany do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. W takim dokumencie bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy. Przedstawiając więc swoją dorywczą pracę wakacyjną pokaż w jaki sposób wiążę się ona z wymaganiami postawionymi przez pracodawcę w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Ponadto, jeśli wiedza zdobyta w trakcie zajęć na uczelni jest wymagana przez pracodawcę, powołanie się na taką informację może zostać docenione przez rekrutera.

2. Przekonanie, że wykształcenie jest najważniejsze
– Studiuję biotechnologię na warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. To prestiżowy kierunek. Co roku o indeks na tej specjalizacji walczy ponad 5 osób na miejsce – chwali się Justyna, studentka IV roku – Jestem przekonana, że dzięki temu dużo łatwiej będzie mi dostać się na staż czy praktyki zawodowe – przyznaje.

Niekoniecznie! Wykształcenie jest ważne, ale z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że pierwszym elementem w CV na które zwracają uwagę rekruterzy jest doświadczenie zawodowe. Co może w tej sekcji wpisać student, który … zwyczajnie jeszcze nie może się nim pochwalić? W życiorysie warto zaprezentować umiejętności, które zdobyłeś jeszcze w czasie nauki – warto odnieść się do działalności w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy wolontariacie. Pamiętaj, aby za prezentacją doświadczenia zdobytego w czasie studiów, szło przedstawienie konkretnych obowiązków, które pełniłeś w czasie pracy projektowej wykonywanej w organizacjach, stowarzyszeniach czy fundacjach.

3. Brak listu motywacyjnego, jeśli jest on wymagany
– Szczerze? Uważam, że pisanie listów motywacyjnych to strata czasu. Przecież nikt ich nie czyta – mówi Jonasz, student dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jak jest naprawdę?
Jeśli pracodawca prosi w ogłoszeniu o pracę o list motywacyjny, niezależnie od tego czy starasz się o staż, czy pracę – musisz go dołączyć do swojej aplikacji. List motywacyjny jest szczególnie cennym dokumentem dla osób o niewielkim doświadczeniu zawodowym, ponieważ właśnie w nim mogą przekonać rekrutera, że są idealnym kandydatem do pracy. To właśnie tam możesz zaprezentować swoje mocne strony, które trudno pokazać w CV, wyjaśnić dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie, w tym konkretnym dziale, czy dlaczego zdecydowałeś się na tę a nie inną specjalizację zawodową. Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien być kopią CV, ale jego uzupełnieniem.

Jak napisać list motywacyjny? Sprawdź!
4. Wąskie i krótkowzroczne patrzenie na możliwości zawodowe
To, że skończyłeś księgowość, nie znaczy, że pracę znajdziesz wyłącznie w instytucjach finansowych czy konsultingowych. Eksperta ds. rozliczeń finansowych potrzebuje każda organizacja niezależnie od sektora i branży, w której działa. Przeglądając oferty staży czy pracy staraj się więc patrzeć szeroko i nie ograniczać się wyborze przyszłych pracodawców.

5. Kreatywność, a nie czytelność
Ponieważ jako student nie masz bogatego doświadczenia zawodowego, możesz pomyśleć, że dobrym pomysłem jest przygotowanie CV, które porwie rekruterów swoją kolorystyką i kreatywnością. Nie do końca zgadzają się z tym rekruterzy.
– Lubię klasyczną formę CV, bo ta trafniej przekazuje informacje o wiedzy i doświadczeniu kandydata. Powinniśmy unikać rozbudowanej grafiki, która zazwyczaj pogarsza czytelność dokumentów. Czy zatem rezygnować z oprawy graficznej? Nie, ale upewnijmy się, że grafika uzupełnia treść a nie ją zastępuje – przekonuje Katarzyna Błocka-Sowińska, z firmy MediaCom Warszawa. Według ekspertów wielość form graficznych, kolorów oraz ozdobników nie sprzyja poszukiwaniu informacji o kandydacie, które dla rekrutera są najważniejsze. Podobnie jest z kreatywnym zdjęciem w CV. Rekruter dużo bardziej doceni profesjonalną fotografię. 

Polecamy: http://www.pracuj.pl
Źródło: student.pracuj.pl
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA