Wydaje mi się ,że warto przeczytać ten artykuł o dziecku...

Wydaje mi się ,że warto przeczytać ten artykuł o dziecku bez duszy.Co za katolicka ciemnota.Hahaha
http://www.edziecko.pl/przed_ciaza/1,87842,12769235,_Bo_wiecie__ja_to_jestem_z_in_vitro___WYWIAD_.html

24 komentarze

antekbosy

Naucz się wklejać linki.

6 3
ID:46714

Krystyna

Jezeli przeszlo to przez cenzure co coraz czesciej sie zdarza to w miedzyczasie artykul zostal wymazany

4 7
ID:46715

szuja

@antekbosy : to ty naucz się otwierać . Jest wszystko ciumoku ok.Kup sobie skrzypce
@Krystyna - poziomem nie odstajesz od @antkamuzykanta

5 11
ID:46717

oczytany

~ szuja, masz rację ..Popieram, popieram.. A tak nawiasem, katabasy winni być utylizowani za takie wypociny. A tej jak jej tam, S...... też dużo nie brakuje do seppuku.

4 7
ID:46721

antekbosy

Dziękuję za poprawienie linka.

5 0
ID:46722

peso

"Także różne techniki sztucznej reprodukcji, które wydają się służyć życiu i często są stosowane z tą intencją, w rzeczywistości stwarzają możliwość nowych zamachów na życie. Są one nie do przyjęcia z punktu widzenia moralnego, ponieważ oddzielają prokreację od prawdziwie ludzkiego kontekstu aktu małżeńskiego14, a ponadto stosujący te techniki do dziś notują wysoki procent niepowodzeń: dotyczy to nie tyle samego momentu zapłodnienia, ile następnej fazy rozwoju embrionu wystawionego na ryzyko rychłej śmierci. Ponadto w wielu przypadkach wytwarza się większą liczbę embrionów, niż to jest konieczne dla przeniesienia któregoś z nich do łona matki, a następnie te tak zwane embriony nadliczbowe są zabijane lub wykorzystywane w badaniach naukowych, które mają rzekomo służyć postępowi nauki i medycyny, a w rzeczywistości redukują życie ludzkie jedynie do roli materiału biologicznego, którym można swobodnie dysponować."
Jan Paweł II Evangelium Vitae

"Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane.
Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadkach par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia63 .

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym"64 , najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować upragnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym"65 .

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi nauki do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka."

Jan Paweł II Donum Vitae

1 4
ID:46728

abcede

@peso, kogo teraz interesują encykliki i wypowiedzi JPII?
Jan Paweł II kojarzy się z kremówkami, ale czy ktoś pamięta jego którekolwiek słowa i wyrażane poglądy?

4 1
ID:46731

baca

@szuja: cham - synonimy: grubianin, prymityw, prostak, burak, chamidło, plebejusz, prostak ( cytat za Wkisłownikiem). Wybieraj, masz w czym.

5 5
ID:46732

peso

@~abcede:

"Jan Paweł II kojarzy się z kremówkami, ale czy ktoś pamięta jego którekolwiek słowa i wyrażane poglądy?"

Też sobie zadaję to pytanie, szczególnie kiedy słyszę publiczne wypowiedzi ludzi którzy deklarują, że JPII był dla nich wzorem.

4 4
ID:46733

szuja

@peso napisał :...Ponadto w wielu przypadkach wytwarza się większą liczbę embrionów, niż to jest konieczne dla przeniesienia któregoś z nich do łona matki, a następnie te tak zwane embriony nadliczbowe są zabijane ...No i co napisał? A dalej ?
Czy @peso wie co się dzieje po naturalnym zapłodnieniu jajeczek .... to niech dokończy . Śmiało!

3 3
ID:46742

szuja

@~baca:
Powiem tak. Niech ci Matka Boska Szujska wybaczy. Zgrzeszyłeś synu mową i uczynkiem . Dobrze ,że nie myślą. Ale ty nie masz za wiele mózgu więc myślą nie możesz grzeszyć. Hahaha

2 4
ID:46743

wadera

@~abcede:
Człowieku poczytaj sobie trochę fachowej literatury o zapładnianiu a nie piszesz coś tam o gejach.Oni w ciążę jak na razie nie zachodzą.Dzieci maja jednak sporo i nie wiem czy wszystkie są chciane i czy się rodzą z embrionów.

1 1
ID:46744

Oczytany

A ten peso to nawiedzony, czy moher..

0 3
ID:46758

peso

@szuja:
Nie napisałem przypisyswanych mi przez Ciebie tekstów.
Jedynie wkleiłem cytaty z JPII w sprawie in vitro.

Kłania się tu brak Twojej umiejętność czytania ze zrozumieniem a dokładniej umiejętności rozróżnienia że tekst zamkniety cudzysłowami nie jest tekstem własnym a jedynie cytowanym. Podałem też autora tesktu.
Czego Was teraz uczą w tych szkołach? Chociaż co ja się czepiam szkoły, pewnie byłeś wtedy na wagarach.

@~oczytany:

Mam nadzieję, że jako osoba oczytana sięgasz po różne źródła. Chyba warto znać i analizowac różne opinie, zarówno te z którymi się zgadzamy jak i te których nie podzielamy. W końcu nick jaki sobie wybrałeś też do czegoś zobowiazuje.Oczywiście masz prawo uważać inaczej.
Zwróć też uwagę, że nie skomentowałem cytowanych tesktów. Pozostawiam to do indywidualnej oceny każdego czytajacego.
Zakładanie więc a priori, że się z tymi tesktami zgadzam może być błędne.

Kol @szuja założył wątek dotyczacy in vitro więc uznałem, że warto tu umieścić testy które można uznać za oficjalne stanowisko Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
Liczyłem, że to urozmaici dyskusję ale jak widzę nikomu na czymś takim nie zależy a już chyba najmniej autorowi wątku.

Natomiast ciekawe, że KRK ma klarowne stanowisko w sprawie metody in vitro natomiast chyba brak takowego w sprawie dzieci poczętych tą metodą. Stąd tak skrajne postawy kapłanów w artykule z linka @szuji. A wystarczyłoby aby głowa KRK otwartym tekstem, powiedziałała, że nie ważne jakim sposobem dziecko zostało poczęte to zawsze będzie w oczach Kościoła dzieckiem danym od Boga i ma prawo być członkiem wspólnoty Kościoła. Niestety takie słowa chyba do tej pory nie padły.

Miłego Dnia Życzę

1 0
ID:46765

amityr

@peso:
Nie wiem jak szuja ale ty nie zwalaj na JP-II tylko odnieś się samemu do wątku. Co napisałeś od siebie? Tak na marginesie szuja ci przywalił z tymi embrionami powstałymi przy naturalnym zapłodnieniu i uśmiercającymi się w łonie matki i pooooooległeś bracie.

0 1
ID:46780

peso

@amityr:
Cóż skoro tak uważasz, to Twoje prawo.

Ja zaś uważam, że @szuja zajął się najmniej istotnym aspektem tematu czyli faktem, że kiedyś w przeszłości matka bohaterki artykułu trafiła na księdza.
Zresztą w tym samym artykule ta dziewczyna mówi o księdzu którego poznała i dla którego nie ma problemu aby ją ochrzcić, udzielić komunii i tak dalej. Nawet jeśli debili jak ten pierwszy jest więcej to w dalszym ciągu dla mnie problem jest drugorzędny.

Dla mnie sedno problemu in vitro rozgrywa się na linii KRK versus zwolennicy tej metody. Zaś stanowisko KRK zostało wyrażone przez JPII i podtrzymane przez Benedykta XVI. Póki co można się przyjąć, że to stanowisko się nie zmieni w najbliższej przyszłości.
Zauważcie też, że linia zwolenników i przeciwników nie pokrywa się z linią podziałów politycznych. To niestety na koniec ma negatywny wpływ na brak sensownych regulacji prawnych w tym obszarze.
Mamy więc patową sytuację. Jest to też w pewnym sensie problem świeckości naszego Państwa.

Według mnie wspomniane przepisy są potrzebne aby zarówno określić granice jak i zasady finansowania przez Państwo tej metody. Przy czym ja nie chciałbym być na miejscu piszących te przepisy. Może dla wielu osób na tym forum problem jest prosty, dla mnie nie.
O ile uważam, że co do zasady osoby nie mogące mieć dzieci w tradycyjny sposób powinny mieć dofinansowanie Państwa, to co jeśli np. tatuś i mamusia zażyczą sobie córeczkę o blond włoskach i niebieskich oczkach ?
Co jeśli owej mamusi za pierwszym razem trafi się synek? To co aborcja i druga próba? Tu już mniejsza o dofinansowanie bo bogaci tatuś i mamusia znajdą na to kasę, to już będzie trącić eugeniką.

1 0
ID:46791

ozon

Co by było gdyby...to ulubione forma dyskusji na "salonach politycznych". Zapis ma być o zakazie selekcji płci i innych takich i tyle. Etycy wiedzą co i jak zapisać gorzej z politykami np SP czy im podobnymi z matką Polką- Kempą Beatą na czele.Truizmy, głupoty. to znak firmowy chorej "zepsutej konserwy" i należy wycofać z obiegu bo zaszkodzi i tyle.

0 1
ID:46818

szuja

@peso:
Nie chcę z Tobą dyskutować ,bo przypominasz mi Terlikowskiego.
Typowy sposób myślenia po Pisowsku. Czarne jest białe bo ja tak uważam.Hahaha

0 4
ID:46821

peso

@~ozon:
"Co by było gdyby..."

Jak w firmie analizujemy nową umowę z partnerem biznesowym to patrzę właśnie na to jak są uregulowane obszary które MOGĄ być źródłem konfliktu pomiędzy stronami. Analiza typu "a co zrobimy jeśli" jest bardzo przydatna w takich przypadkach. Oczywiście zawsze należy patrzeć na prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Najazdu kosmitów najczęściej nie biorę pod rozwagę.
Na pewno niektórzy politycy mają inklinacje do wyolbrzymiania pewnych kwestii. Nie zmienia to jednak mojej opinii, że tak jak dobry kontrakt biznesowy tak i dobre prawo winno być na tyle dobrze skonstruowane aby uwzględniać różne możliwe scenariusze.
Napisałem wcześniej, że mamy sytuację patową w kwestii prawa dotyczącego in vitro.
Na ten moment nie widzę inne sposobu na rozwiązanie tego problemu jak zawarcie kompromisu a do tego potrzeba również odrobiny zrozumienia dla argumentów drugiej strony. Dlatego warto analizować to co druga strona ma do powiedzenia.

1 0
ID:46827

peso

@szuja:
"Nie chcę z Tobą dyskutować ,bo przypominasz mi Terlikowskiego.
Typowy sposób myślenia po Pisowsku. Czarne jest białe bo ja tak uważam.Hahaha"

Tak, rzeczywiście to najprostrzy sposób prowadzenie polemik.

Tylko gdzie Ty się doczytałeś, że stoję na stanowisku, że: "Czarne jest białe bo ja tak uważam"

Pewnie jak na pisałem, do @Oczytanego:
Oczywiście masz prawo uważać inaczej. (tu inaczej oznacza inaczej niż ja)

albo jak pisałem do @amityra:
Cóż skoro tak uważasz, to Twoje prawo.

No i pewnie moje namawianie do kompromisu i zrozumienia argumentów drugiej strony też potwierdza to co napisałeś, czyż nie?

Może tego nie zauwazyłeś ale kwestie etyczne nie mają etykiet politycznych są uniwersalne.

1 0
ID:46832

ozon

"peso" najgorsze jest to ,że ta "druga strona" bredzi . Jeśli w Konstytucji jest napisane jak byk ,że państwo ma obowiązek chronić życie od narodzin do chwili naturalnego zejścia - to Konstytucja jest dla mnie aktem nadrzędnym i tyle. Ta druga strona manipuluje słowem i to jest obrzydliwe. Jeśli zarodek jest życiem jak twierdzą to należy się zasiłek pogrzebowy po poronieniu nawet tygoniowej ciąży- wszak wg nich to życie po wtóre niech księża odprawiają modły nad trumną idą z pogrzebem itp.Tworzą prawo i właśnie uchwalaniem przepisów o których wspomniałem manipulują.. To właśnie jest nieetyczne i dlatego dalsze dyskusje z tą "drugą stroną " nie mają sensu. Państwo ma być wolne pod każdym względem .

0 1
ID:46840

?????

I wyksztalciuchy ponownie dajecie się wpuszczać manipulatorom partyjnym w tematy zastępcze -tu dług na trzy pokolenia w wykonaniu koalicji PO-PSL a po drugiej stronie aborcja albo invitro - jak dzieci z przedszkola .Naprawdę nie widzicie jak robia z Was pionki za Wasze pieniądze ?

1 1
ID:46871

ozon

"pytajnik" dużo mówisz ale jak zwykle nie masz nic do powiedzenia....Sorbony to jednak nie kończyłeś hihihi

1 1
ID:46888


Znam i akceptuję regulamin portalu

włocławianie piszą

Włocławek

Włocławek

Podyskutuj o Włocławku, poznaj swoich sąsiadów.

Dom i mieszkanie

Dom i mieszkanie

Budujesz, kupujesz, urządzasz? Poradź innym i znajdź radę dla siebie.

Sport i rekreacja

Sport i rekreacja

Porozmawiaj o sporcie i jak aktywnie spędzasz czas.

Towarzyskie

Towarzyskie

Poznaj i porozmawiaj z nowymi ludźmi.

Motoryzacja

Motoryzacja

Podyskutuj o samochodach i motocyklach.

Inne

Inne

Rozmowy na różne tematy

Hydepark

Hydepark

Rozmawiaj na wszystkie tematy

O portalu

O portalu

Podziel się pomysłami, które ulepszą portal.

WOLNE MEDIA