Udane zawody Szymańskiej w Holandii

Dziewiąte miejsce wywalczyła judoczka włocławskiego "Olimpijczyka" Angelika Szymańska podczas 38. edycji turnieju Matsuru Dutch Open Espoir w holenderskim Eidhoven.

W zawodach udział wzięło 1416 judoków i judoczek z 20 krajów z Europy i dwóch krajów afrykańskich (RPA i Gwinea) reprezentujących 290 klubów i 5 reprezentacji narodowych, w tym zawodniczki MKS „Olimpijczyk” Włocławek: 14 - letnia Angelika Szymańska  i jej rówieśniczka Wiktoria Tomczak  – jedne z najbardziej utalentowanych polskich zawodniczek młodego pokolenia, członkinie kadry narodowej.

Angelika Szymańska to złota medalistka Pucharu Europy młodziczek z Gyӧr (Węgry) z 2012 i 2013r., złota medalistka OOM-mistrzyni Polski juniorek młodszych z 2012r. i brązowa z 2013r., mistrzyni Polski młodziczek z 2013 r.  Wiktoria Tomczak – w 2013 r. wywalczyła: brązowy medal Pucharu Europy młodziczek, brązowy medal OOM – Mistrzostw Polski juniorek młodszych oraz  mistrzostwo Polski młodziczek. Obie zawodniczki trenowane są przez Anetę Szczepańską - trenerkę kadry narodowej seniorek, wicemistrzynię olimpijską, medalistkę mistrzostw świata i mistrzostw Europy oraz Romana Stawisińskiego.

W najliczniej obsadzonej (57 zawodniczek) i najmocniejszej wadze 57 kg bardzo dobre walki stoczyła Angelika Szymańska, która wywalczyła 9. miejsce,  wygrywając 3 pojedynki z: Eveline Delbaan (Belgia) przed czasem (pięknie wykonany rzut tai-otoshi), Hellen Moller Christensen (Dania) -  skutecznie wykonana dźwignia, po rzucie ouchi-gari oraz z Melissą Loen (Holandia) rzuty uchi-mata i ouch-gari ocenione na yuko (5 pkt). W 4. rundzie stoczyła bardzo wyrównaną walkę ze zwyciężczynią tej kategorii wagowej, aktualną wicemistrzynią Europy 16-letnią Fleur Den Dekker (Holandia) – tuż przed końcem walki Holenderka wykorzystała chwile dekoncentracji i zmęczenia młodziutkiej włocławianki i wykonała rzut oceniony przez sędziów na waza-ari (7 pkt).  W walce repasażowej Angelika spotkała się z kolejną niezwykle utytułowaną holenderską zawodniczką Hilde Jager, która  podobnie jak Den Dekker jest o 2 lata starsza od naszej zawodniczki. 16-letnia Jager jest złotą medalistką EYOF (Europejskie Igrzyska Młodzieży) i wicemistrzynią Holandii w kategorii seniorek (!), uznaną w 2013 r. w Holandii za największy talent w sporcie i  najmłodszą w historii posiadaczką stopnia mistrzowskiego 2 dan.  Mimo dużej różnicy w warunkach fizycznych na korzyść Holenderki (Jager miała przewagę nie tylko wzrostu, ale i siły) Angelika przeważała w tej walce, zarówno w tachi-waza (stójka), jak i w ne-waza (parter). Niestety sił i koncentracji starczyło jej na ponad 3 minuty – na 50 sekund przed końcem walki po nieskutecznym ataku Angeliki, Jager wygrała przez trzymanie.

Wiktoria Tomczak przegrała pierwszą walkę w wadze 52 kg z mistrzynią Holandii z ubiegłego roku Lotte Janssen . Wiktoria zrobiła błąd na początku walki, który wykorzystała Holenderka (rzut na yuko - 5 pkt).Mimo wykonania wielu akcji technicznych Wiktorii nie udało się  odrobić strat, co oznaczało pożegnanie się turniejem.
                                                 
                                                          ******************************

Nowy sezon sportowy rozpoczęli także najmłodsi „Olimpijczycy” od udziału w Mistrzostwach Milanówka. Wychowankowie Anety Szczepańskiej, Romana Stawisińskiego  i Bartosza Zielińskiego wywalczyli 10 medali (3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe):
- w kategorii wiekowej 2004-2005: I m. Jakub Serewis  i Wiktor Lewandowski , II m. Wiktoria Lewandowska i Marta Czapczak, a III m. Mateusz Dudarewicz i Ksawery Achrem;
- w roczniku 2002-2003: I m. Mariusz Czapczak, II m. Maciej Koczór, Dorian Tomczak i Kacper Nowakowski.

W  X Międzynarodowym Turnieju Judo Dzieci w Lesznowoli udział „Olimpijczyków” z uwagi na brak środków finansowych był symboliczny (3 zawodników), z których   II m. wywalczył Dorian Tomczak (w. 42 kg), a V m. Kacper Nowakowski (w. 55 kg).

16 lutego 2014r. podczas V Grand Prix  w kategorii dzieci w Łodzi „Olimpijczycy” wywalczyli 9 medali (4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe): Im: Wiktor Lewandowski,  Jakub Serewis, Mariusz Czapczak, Kacper Nowakowski; II m: Dorian Tomczak, Marcel Żebrowski, Marta Czapczak; III m: Ksawery Achrem, Wiktoria Lewandowska.
10 komentarzy

ciekawy

A kto to jest i skąd się wziął Bartosz Zieliński, to jakiś nowy trener ??? Gdzie się podziały "Wróbelki" ???

1 1
ID:56126

ciekawy

PS. Czyżby w tym wiecznie niedoinwestowanym klubie, gdzie dzieciaki składaja sie na paliwo by jechać na zawody znalazł się wolny etat ???

1 1
ID:56129

do ciekawy

Już wyjaśniam. Judo jest taką dyscypliną sportu, że oprócz rywalizacji na macie, liczą się również inne wartości: między innymi szacunek w stosunku do trenerów, kolegów z klubu przeciwników na macie, sędziów itp. Te właśnie zasady w klubie OLIMPIJCZYK są przestrzegane, nie ma od nich ustępstwa. "Wróbelki" pomimo kilkunastu rozmów nie potrafiły tych zasad uszanować. Dlatego klub OLIMPIJCZYK postanowił zawiesić w/w zawodników. Teraz trenerzy czekają na rozliczenie się Wróbli z klubem. Lecz jest z tym duży problem. Co do trenera Zielińskiego. Po nominowaniu Anety Szczepańskiej na trenera kadry olimpijskiej seniorek, klub potrzebował jeszcze jednego trenera. Bartek zgodził się pomóc klubowi i prowadzi zajęcia z dziećmi. to jest to wielokrotny medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Jest również trenerem pierwszej klasy judo.
PS. Jest we Włocławku klub judo dla którego filozofia judo nie ma najmniejszego znaczenia, zarówno podczas treningów, zawodów i życia codziennego.

1 1
ID:56142

ciekawy

Czy kadra olimpijska seniorek trenuje w Belgii ??

1 1
ID:56143

Katarzyna Lewandowska

Od zeszlego roku, po zmianie przepisow kazdy moze zostac trenerem dowolnej dyscypliny, uczelnia plocka czeka

1 1
ID:56152

SYMPATYK SPORTU JUDO

Trzeba mieć jeszcze pojęcie pani Katarzyno na temat sportu i dyscypliny którą się trenuje.

1 1
ID:56158

Katarzyna Lewandowska

W dzisiejszych czasach wystarczy zaplacic, znam wiele takich przykladow . Do dyskusji zapraszam na zywo , pozdrawiam

1 1
ID:56161

ciekawy

@~SYMPATYK SPORTU JUDO: a do pracy z dziecmi przgotowanie pedagogiczne...

1 1
ID:56162

kermit

popieram Panią, wszystko teraz można kupić

1 1
ID:56163

rodzic

do pani katarzyny zgadza sie znam jednego takiego ktory trenuje dzieci judo w klubie WTJ i wychwala sie jaki zniego trener i opiekun http://www.wloclawek.info.pl/nowosci,wiadomosci_wloclawek_i_region,1,1,wlodzimierz_c_ponownie_zasiadzie,18002.html#kun dzieci

1 1
ID:56184


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA