Z Włocławka zniknie Sąd Okręgowy!
Tak zakłada projekt ministra sprawiedliwości. We Włocławku pozostałyby jedynie dwa wydziały, zaś pozostałe mają być przeniesione do Łodzi. Tam także pracę znajdą włocławscy sędziowie. Protest w tej sprawie wyraził między innymi prezydent Andrzej Pałucki.
Prezydent miasta, zaniepokojony wczorajszą informacją dotyczącą zamiaru likwidacji sądu, napisał pisma do Prezydenta RP, Premiera, Ministra Sprawiedliwości, gremiów związanych z wymiarem sprawiedliwości, europarlamentarzystów, parlamentarzystów z naszego okręgu, marszałka województwa oraz przewodniczącej sejmiku województwa. Jego zdaniem zmiany nie mają żadnego uzasadnienia merytorycznego i społecznego.
Oto pełna treść listu:
Szanowny Panie Ministrze
W związku z planowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reorganizacją sądownictwa i zamiarem zlikwidowania przy tej okazji Sądu Okręgowego we Włocławku, wyrażam głębokie zaniepokojenie tą informacją i zgłaszam zdecydowany protest. Pozwalam sobie przedstawić Panu Ministrowi uwagi w tej sprawie, które mogą przyczynić się do podjęcia właściwej w tej materii decyzji. Ewentualne zamierzenia resortu, polegające na likwidacji Sądu Okręgowego we Włocławku, nie znajdują żadnego uzasadnienia merytorycznego i społecznego. Jest to naruszenie zapewnionego normą konstytucyjną wyrażoną w art.45 konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej prawa obywatela do sądu. Należy wskazać że Sąd Okręgowy we Włocławku jest stałym elementem struktury władz lokalnych w zakresie władzy sądowniczej, jest gwarantem współtworzenia obywatelskiego państwa prawa w wymiarze lokalnym. Likwidacja Sądu Okręgowego utrudni, a w wielu przypadkach pozbawi obywateli prawa do sprawnych postępowań. Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji priorytetowe znaczenie powinny mieć przesłanki merytoryczne. Przez wiele lat funkcjonowania Sąd Okręgowy we Włocławku dopracował się znakomitej kadry sędziowskiej oraz wysoko wykwalifikowanej kadry urzędniczej.
Z posiadanych informacji wynika, że Sąd Okręgowy jest sprawnie i prężnie działającą jednostką i we wszystkich kategoriach spraw uzyskuje wskaźniki lepsze niż przeciętne w kraju.
Sąd Okręgowy we Włocławku jest jednostką zadbaną i nowocześnie wyposażoną, z funkcjonującą strukturalnie siecią komputerową. Z myślą o zapewnieniu Sądowi Okręgowemu, a docelowo obywatelom, jak najlepszej obsługi w zakresie prowadzonych postępowań, samorząd włocławski przekazał nieodpłatnie w 2010 roku na rozbudowę sądu działkę o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych, zlokalizowaną przy ul. Żeromskiego we Włocławku.
Dla władz samorządowych miasta Włocławka priorytetowym zadaniem jest tworzenie warunków do rozwiązywania problemów lokalnych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości mieszkańców miasta. Likwidacja sądu byłaby bardzo negatywna ze względów społecznych, szczególnie w zakresie działalności Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Duża liczba spraw rozpoznawanych w tym wydziale dotyczy ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, schorowanych, w podeszłym wieku. Uczestniczenie w posiedzeniach sądu poza granicami Włocławka powodowałoby dla tych osób ogromne utrudnienie w dostępie do sądu w wymiarze czasowym i finansowym, co w mojej ocenie jest argumentem nie do podważenia mającym swoje podstawy w konstytucji RP. Docierające do mnie informacje o ewentualnym podziale kompetencji Sądu Okręgowego pomiędzy jednostki w Płocku i Łodzi są nie do zaakceptowania. Położenie Włocławka i regionalne tradycje nie mają żadnego związku z Płockiem ani z Łodzią i są niezgodne z podziałem administracyjnym kraju i usytuowaniem instytucji państwowych odpowiednio do tego podziału. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że komunikacja w zakresie transportu publicznego pomiędzy stolicą Kujaw a tymi miastami jest bardzo utrudniona, a w przypadku Płocka pozbawiona połączeń kolejowych. Niezmiernie istotne jest to, że właściwości sądu ubezpieczeń, w którym rozpoznaje się wyłącznie odwołania od decyzji organów rentowych w kształcie proponowanym będzie rozmijać się ze strukturą tychże organów rentowych, gdyż Oddział ZUS znajduje się w Toruniu a Oddział KRUS i Wojewódzki Zespół Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, i nie obejmują swoim zasięgiem terenów województwa mazowieckiego.
Niebagatelnym argumentem za utrzymaniem Sądu Okręgowego we Włocławku jest fakt, iż likwidacja kolejnej regionalnej instytucji w tym mieście odebrana będzie przez mieszkańców regionu jako dowód dalszej degradacji Włocławka na przestrzeni ostatniej dekady.
Włocławek jako największy ośrodek miejski w południowej części Województwa Kujawsko-Pomorskiego, trzecie co do wielkości miasto w województwie, odgrywa ważną rolę gospodarczą, kulturalną i naukową, oddziałując na rozwój przyległych terenów i sprzyja podnoszeniu standardu życia ich mieszkańców. Sądownictwo włocławskie ma swoje wielowiekowe tradycje, które w znaczący sposób oddziaływały na przestrzeni lat na cały region.
Kierując się troską o dobro mieszkańców Włocławka i regionu, w które wpisuje się utrzymanie właściwego poziomu wymiaru sprawiedliwości, zdecydowanie opowiadam się za utrzymaniem Sądu Okręgowego w naszym mieście. Wyrażam nadzieję, że argumenty społeczności lokalnej pozwolą Panu Ministrowi na podjęcie decyzji o utrzymaniu Sądu Okręgowego we Włocławku.
Z poważaniem
Andrzej Pałucki