Cenne wspomnienia w zbiorach muzeum
W ubiegłym roku Dział Historyczny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wzbogacił swoje zbiory o 154 zabytki pozyskane w drodze zakupów i darów. Szczególnie cieszy fakt, iż coraz częściej do licznego grona darczyńców muzeum z terenu Włocławka i okolic dołączają także osoby z innych rejonów Polski oraz z zagranicy.
W ubiegłym roku Dział Historyczny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wzbogacił swoje zbiory o 154 zabytki pozyskane w drodze zakupów i darów. Szczególnie cieszy fakt, iż coraz częściej do licznego grona darczyńców muzeum z terenu Włocławka i okolic dołączają także osoby z innych rejonów Polski oraz z zagranicy. Wśród ostatnich nabytków znalazł się podarowany przez Teresę Dobrowolską ze Starachowic notes z zapiskami jej ojca, mieszkańca Włocławka Antoniego Karasiewicza, powstałymi pomiędzy 1914 a 1917 rokiem.
Antoni Karasiewicz urodził się we Włocławku 12 maja 1898 roku i tutaj też spędził lata dzieciństwa oraz wczesnej młodości. Wraz z bratem Czesławem brał udział w walkach o niepodległość Polski w latach 1918-1921 (brat poległ w 1920 roku pod Lwowem). Antoni walczył w 4. a następnie 8. pułku artylerii ciężkiej, między innymi pod Przemyślem, Lwowem, na froncie wołyńskim oraz nad Berezyną. Był odznaczony Krzyżem Walecznych (1922), odznaką honorową Orlęta (1919) i odznaką pamiątkową Gwiazda Przemyśla (1920). Zmarł w 1956 roku.
Notes zawiera szereg cennych informacji na temat wydarzeń, które miały miejsce we Włocławku w latach I wojny światowej. Szczególnie interesujący wydaje się fragment zatytułowany „Włocławek w czasie wielkiej wojny europejskiej w 1914-1915-1916-1917”.
W tekście tym, na 19 stronach rękopisu, autor – używając niezwykle barwnego i plastycznego języka – przedstawił atmosferę panującą wśród mieszkańców miasta w dniach 10-13 listopada 1914, czyli w trakcie toczącej się opodal wielkiej bitwy z udziałem Niemców i Rosjan. Przypomnijmy, że w wyniku zwycięstwa wojsk niemieckich Rosjanie bezpowrotnie utracili Włocławek, a także, na skutek późniejszych działań wojennych, centralne rejony Królestwa Polskiego. Miasto znalazło się pod okupacją niemiecką, która trwała aż do 12 listopada 1918.
Wartość informacji przekazanych w zapiskach Antoniego Karasiewicza, naocznego świadka tych dramatycznych wydarzeń, jest tym większa, że dotyczy jeszcze słabo rozpoznanych dziejów Włocławka. Osoby będące w posiadaniu podobnych świadectw naszej historii proszone są o kontakt z Tomaszem Wąsikiem, kierownikiem Muzeum Historii Włocławka, (Włocławek, ul. Szpichlerna 19, tel. 54 2326743).
Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku