Ideą Sejmiku Żeglugi Śródlądowej jest promowanie działań i inicjatyw na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce. Będzie to forum współpracy i wymiany doświadczeń wszystkich instytucji zainteresowanych kompleksowym zagospodarowaniem rzek.
Uczestnicy spotkania, w imieniu reprezentowanych przez siebie województw, podpisali list intencyjny w sprawie woli współpracy przy aktywizacji gospodarczej wzdłuż projektowanej Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 na odcinku Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa (z uwzględnieniem Zalewu Wiślanego i Elbląga). Podpisanie listu było aktem przystąpienia województwa warmińsko-mazurskiego do porozumienia w sprawie aktywizacji MDW E40. Dokument o utworzeniu koalicji na rzecz tej drogi wodnej już w marcu ubiegłego roku podpisali przedstawiciele samorządów naszego województwa oraz województw pomorskiego i mazowieckiego.
Chodzi o przygotowanie działań pozwalających na zagwarantowanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, projektów mających na celu poprawę warunków środowiskowych i wodnych, zwiększenie atrakcyjności gospodarczej poprzez wykorzystanie potencjału transportowego Wisły, wsparcie przedsięwzięć wykorzystujących potencjał hydroenergetyczny Dolnej Wisły, a także zwiększenie możliwości jej turystycznego wykorzystania i zachowanie dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.
Urząd Marszałkowski zaangażował się też w projekt rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 łączącej kraje zachodniej Europy z rejonem Kaliningradu. To przedsięwzięcie realizujemy wspólnie z samorządami województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Gospodarka wodna i śródlądowe drogi wodne będą wkrótce tematem Konwentu Marszałków Województw RP, w którym przewodnictwo na najbliższe półrocze objęło województwo kujawsko-pomorskie (więcej tutaj). Więcej o drogach wodnych w Polsce tutaj.