Jakie imiona wybierali dla dzieci włocławianie?
Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego we Włocławku, w zeszłym roku rodzice najchętniej nadawali swoim pociechom imiona Julia, Zuzanna, Lena, Szymon, Antoni i Michał. Ale nie brakowało także oryginalnych pomysłów.
Od 1 marca ubiegłego roku weszła w życie ustawa zmieniająca obowiązujące do tej pory przepisy dotyczące nadawania dzieciom imion. Od blisko roku rodzice mogą dać dziecku imię, które nie określa jednoznacznie jego płci lub nie jest imieniem polskim. W dalszym ciągu jednak nie może to być zdrobnienie - Zosia, Asia, Jaś. Urzędnik stanu cywilnego nie zarejestruje także imienia, które dziecko ośmiesza lub jest nieprzyzwoite.
Zapytaliśmy włocławski Urząd Stanu Cywilnego, jakie imiona w 2015 roku najczęściej wybierali rodzice dla swoich nowo narodzonych pociech. Okazuje się, że te najpopularniejsze to Julia, Zuzanna i Lena, Szymon, Antoni i Michał. Nie brakowało jednak oryginalnych imion, takich jak Cyntia, Lea, Melissa, Tigran, Dzijowani oraz Orest.
Przy okazji warto przypomnieć, że rodzice mogą zmienić nadane już dziecku imię w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Decyzji nie trzeba wyjaśniać.