Wielki spór o szkołę sportową, decyzja odroczona

W Zespole Szkół nr 4 miała powstać sportowa szkoła podstawowa. Projekt klubu PiS wzbudził wiele emocji i dyskusji nie tylko wśród radnych, bo pomysł nie spodobał się także dyrektorom podstawówek zlokalizowanych na osiedlu Południe. Większością głosów rajców procedowanie odroczono do następnych obrad.


Klub radnych PiS przygotował projekt uchwały, w myśl którego w Zespole Szkół nr 4, od 1 września tego roku, miałaby być utworzona podstawowa szkoła sportowa. Pomysłodawcy argumentowali, że w mieście nie ma takiej placówki, a szkoła spełnia szereg warunków, aby ją utworzyć. Inicjatywę radnych PiS wspierała między innymi Anna Walczak, dyrektor „Baczyńskiego”, która opowiadała o dotychczasowych sukcesach sportowych, wizytach polityków chwalących dokonania w dziedzinie sportu, wykwalifikowanej kadrze, a nawet o pielęgniarce, która poza godzinami pracy czuwa nad bezpieczeństwem dzieci podczas zmagań. Podkreślała także, że jej placówka jest dostosowana, aby zapewnić najmłodszym i najstarszym uczniom poczucie bezpieczeństwa, bo budynek można podzielić barierką.

Bardzo emocjonalnie zareagowała na jej słowa Elżbieta Antosiak.

Śmieszy mnie, kiedy dyrektor opowiada o bazie szkoły, ilości sukcesów sportowych i pucharów,  wizytach polityków. Nasza szkoła może od lat pochwalić się sukcesami sportowymi, z czego dumni są uczniowie, ich rodzice i nasza kadra. To codzienność, którą się nie chwalimy na forum. Mnie interesuje, czy ZS nr 4 ma chociażby bibliotekę i pomoce dydaktyczne dla najmłodszych uczniów. Podział na młodszych i starszych uczniów? W naszej szkole nie mamy drutów kolczastych i wszyscy czują się bezpiecznie – mówiła dyrektor SP 23.

Radni byli sceptyczni co do projektu. Główny zarzut: niezgodność przepisami prawa, wedle którego nowa profilowana szkoła, musi zapewnić także miejsca dla dzieci niezainteresowanych sportem. Alternatywą może być salomonowe wyjście, wypracowane podczas zwołanej w przerwie obrad spotkanie komisji edukacji: – nie dla podstawówki, tak dla liceum sportowego i odroczenie procedowania projektu do czasu kolejnej sesji. Obrady odbędą się 27 marca.

Wszędzie jest potrzebny rozsądek, także w tej sprawie. Nawet środowisko oświatowe jest podzielone. Nie chcę dyskutować o stopniu przygotowania szkoły do prowadzenia zajęć sportowych, ale tak, jak pani dyrektor SP 23 chciałbym na przykład wiedzieć, jak nauczyciele zespołu szkół są przygotowani do pracy z maluchami. Szkoła sportowa jest w mieście potrzebna, ale nie jestem przekonany, że akurat w tym miejscu – skomentował Marek Wojtkowski, prezydent miasta.

18 komentarzy

gość-11199

Ciągle aktualne jest pytanie - czy polityk-elekt ma realizować WOLĘ WYBORCÓW czy swoje własne z reguły głupie pomysły ?

1 1
ID:70201

gość_47633

Wcale się nie dziwię, że pomysł nie podobał się dyrektorom innych podstawówek, bo teraz wszystkie szkoły walczą o uczniów (poza dobrymi liceami).

1 1
ID:70204

gość_72335

Takie ratowanie szkoły na siłę. Podejrzewam że zamiar utworzenia technikum też będzie niewypałem.

1 1
ID:70205

gość_41196

Przed laty była tu doskonała szkoła podstawowa prowadzona przez niezwykłego dyrektora Stasiaka.

1 1
ID:70211

gość_29673

OOjjjj, biednym pisiorkom nie wyszło ratowanie szkoły, no jaka szkoda.

1 1
ID:70212

gość_63872

Łatwo było przewidzieć, że projekt PiS przepadnie, na kolejnej sesji też nie przegłosują, jestem tego pewna.

1 1
ID:70213

gość-28723

Dobra zmiana ha ha, pogratulować rządowi uszczęśliwiania na siłę. Gimnazja owszem, były krytykowane, ale obecnie nauczyciele nieźle sobie radzili z uczniami i rozwiązywaniem problemów.

1 1
ID:70214

gość_83392

wszystkim rządzi polityka i układy. O głosowaniu zadecydowała nowa koalicja między SLD a Wojtkowskim. Dobry pomysł radnych PiS był po prostu skazany na porażkę. I nikt mi nie wmówi, że liczy się przede wszystkim dobro dzieci.

1 1
ID:70215

Pesymista

Oglądałem transmisję na żywo. Brak słów.

1 1
ID:70216

gość-79277

Pomysł na utworzenie technikum zawodowego jest bardzo dobry bo powinno się stawiać na kształcenie zawodowe. Tylko skąd wziąć nauczycieli fachowców i to już za kilka miesięcy?

1 1
ID:70217

gość-39983

@~gość_72335: Ja to wiem, Ty to wiesz, wiemy wszyscy.

1 1
ID:70223

gość-73838

@~Pesymista: Dokładnie masz rację - temat interesujący grupkę nauczycieli a stał się głównym tematem sesji. A my podatnicy za to płacimy, Skandal!

1 1
ID:70224

gość_38048

@~gość-79277: Gościu, nieważne jest skąd nauczyciele będą, bo ich nie ma, ważne żeby pod publiczkę temat nakręcić. Proste? proste.

1 1
ID:70225

gość-87126

Drodzy radni jeśli tego nie wiecie: Dzieci niezainteresowane sportem z tego rejonu będą chodziły do szkoły SP 20 lub SP 23. Przecież nie trzeba mieć matury żeby to wiedzieć
Ja uważam w Baczyńskim powinna być szkoła sportowa ponieważ ma super warunki do uprawiania siatkówki , koszykówki, piłki ręcznej i nożnej a w Gimnazjum 14 powinno powstać technikum proponowane Baczyńskiemu

1 1
ID:70226

gość-87126

Panie dyrektorze SP 20 Marku Wódecki przecież Pan wie dobrze, że Baczyński ma najlepszą bazę sportową na terenie miasta. Po co ta polemika, Pana wypowiedz co tu porównywać bazę sportowa SP 20 śmiechu warte

1 1
ID:70227

ancap

A może sprywatyzujemy wszystkie szkoły, przestańmy je zmuszać do korzystania z jednego programu nauczania i jednocześnie przestańmy wszystkich obywateli zmuszać do płacenia za edukacje?

1 1
ID:70233

gość-83732

@~ancap: Ty tak na serio czy taki żarcik?

1 1
ID:70240

gość-83692

@~gość-87126: Hm,niekoniecznie masz rację. Jeśli tworzy się placówkę o określonym profilu, trzeba także otworzyć oddział/klasę dla uczniów, którzy nie mają uzdolnień sportowych, artystycznych itp.

1 1
ID:70248


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA