Od września nowe oceny z religii

Od przyszłego roku szkolnego katecheci będą posługiwać się nowymi kryteriami oceny z religii. Rozstrzygną one jednoznacznie, że ocenie powinna być poddawana tylko wiedza, a nie wiara.

Nowe zasady oceniania mają być gotowe przed 1 września. Nad dokumentem pracuje w tej chwili Komisja Wychowania Katolickiego. W piątek jej przewodniczący abp Kazimierz Nycz podczas Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych w Bielsku- Białej wyjaśnił, że przez opracowanie nowych kryteriów Kościół chce się włączyć w dyskusję o rzetelnym ocenianiu wiedzy z danego przedmiotu.

Obecny system oceniania z religii zawarty w dyrektorium katechetycznym Kościoła katolickiego z 2001r. nie jest do końca precyzyjny. "Ponieważ pojawiały się w mediach sygnały, że niektórzy katecheci wychodzą poza te kryteria, postanowiono je uszczegółowić i ujednolicić" - wyjaśnia ks. Piotr Tomasik, sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego.

Jakie będą nowe zasady? Według abp. Nycza, podobnie jak w przypadku innych przedmiotów, ocena powinna być obiektywna i pełnić funkcję motywacyjną. "Jeśli katecheta w szkole sprawdza, czy uczeń zna modlitwę "Ojcze Nasz�, to ma do tego prawo. Natomiast gdyby sprawdzał, czy ów uczeń mówi tę modlitwę w codziennym pacierzu, to przekroczyłby zasady oceny" - tłumaczy metropolita warszawski.

Dominikanin Michał Chaberek uczący religii w lubelskim liceum, cieszy się, że zasady oceniania będą wreszcie doprecyzowane tak, by premiowana była wiedza i umiejętności ucznia. I wskazuje, że dobrym przykładem są Niemcy, gdzie nawet osoby niewierzące mogą uczyć się podstaw religii katolickiej i zdać z tego przedmiotu maturę.

Księża nie obawiają się, że nowe, sztywne zasady oceniania sprawią, iż lekcje religii stracą walor umacniania wiary. "Na lekcjach historii przekazuję się wiedzę, ale jednocześnie kształtuje patriotyzm, choć nikt go nie ocenia, podobnie jest z katechezą i wiarą" - mówi ks. Piotr Tomasik.

Politykom inicjatywa Kościoła się podoba. "Ulepszenie systemu oceniania z religii i zbliżenie go do oceniania z innych przedmiotów to dobra idea, szczególnie teraz, gdy MEN pracuje nad nowymi podstawami programowymi" - mówi Cezary Urban z sejmowej komisji edukacji, a także dyrektor jednego z najlepszych liceów w Polsce. "Obawiam się jednak, że te zmiany nie zamkną dyskusji na temat obecności religii w szkole. Szczególnie politycy lewicy podnoszą argumenty niemerytoryczne, ale światopoglądowe" - dodaje poseł PO.

Anna Radziwiłł, wiceminister edukacji w okresie, gdy religia była wprowadzana do szkół, też uważa, że próba ujednolicenia ocen z religii to dobry pomysł. Jednak jej zdaniem bardzo trudno w praktyce szkolnej rozdzielić przekaz wiedzy i wiary. "W katechezie są dwa nurty: jeden stawia na przekaz wiedzy i zakłady, że nawet niewierzący mogą korzystać z tych lekcji i drugi, który uważa, że to jest wychowanie religijne. Oba te nurty będzie trudno pogodzić" - ocenia obecna doradca minister edukacji Katarzyny Hall.

W Polsce z katechezy korzysta ponad 90 proc. uczniów, kształci ich ok. 40 tys. katechetów.
3 komentarze

ochrzczony

Wyprowadzić religię ze szkoły!!! Jej miejsce jest w kościele!!! Przestańmy być państwem wyznaniowym!!!

1 1
ID:1459

bo_ja_wiem_a_wy_niee...

ogólnie żałosne że ktoś ocenia wiare..;/
powinno nie być religii w szkole..bo stale tylko wszyscy sa zasrtaszani bo teraz religia do sredniej weszła ;/
GŁUPOTA!! (tak samo jak te mundurki;/)

1 1
ID:1465

filip

To jest temat zastępczy i mydlenie ludziom oczu. Nic się nie zmieni a nawet pogorszy. Religia w szkole nie ma uzasadnienia merytorycznego,a tym bardziej konstytucyjnego. Co gorzej, to pretekst do dyskryminacji i dziecka i rodziny. Tylko nikt NIE CHCE tego widzieć ani słyszeć. Oczywiście, dyrektorzy szkół powiedzą, jakieś głupoty. Ale to są takie same głupoty jak to, że w szkołach nie ma przemocy, nie ma narkotyków, nie ma dyskryminacji, nie ma poniżania. Dopiero gęby rozdziawiają jak się stanie tragedia.

1 1
ID:1613


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA