Petardy i fajerwerki to zmora dla wszystkich zwierząt

Odpalanie fajerwerków czy petard to sylwestrowa tradycja. Warto jednak przypomnieć, że huk materiałów pirotechnicznych jest gehenną dla zwierząt. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się apele o mniej hałaśliwe żegnanie starego roku.


Zgodnie z zapisem Uchwały nr 46/VII/1994 Rady Miejskiej Włocławka z dnia 31 grudnia 1994 roku na terenie miasta Włocławek, legalnie możemy używać petard i fajerwerków jedynie 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. W pozostałych dniach obowiązuje zakaz ich odpalania, a za zlekceważenie przepisów można dostać mandat lub sądowną grzywnę.

Jednak to, co cieszy sporą grupę ludzi, jest źródłem wielkiego stresu dla zwierząt, które mają o wiele bardziej wyczulony zmysł słuchu. Dlatego warto pamiętać, by w Sylwestra i Nowy Rok zadbać o bezpieczeństwo domowych pupili. Psów nie powinno się wyprowadzać na spacer, kiedy trwa najbardziej intensywne odpalanie materiałów pirotechnicznych. Idąc z psem na przechadzkę, trzeba koniecznie go trzymać na smyczy i warto zaopatrzyć go w „adresówkę”, dzięki której, gdyby w popłochu uciekł, łatwo będzie odnaleźć właściciela. Jeśli wybieramy się na zabawy sylwestrowe, włączmy zwierzakom radio lub telewizor, bo dźwięk muzyki zagłuszy nieco odgłosy wystrzałów. Nasi czworonożni przyjaciele będą się czuli bezpieczniej, kiedy zostawimy im na przykład sweter z naszym zapachem.

Miłośnicy zwierząt, jak co roku, apelują o to, by nie używać materiałów pirotechnicznych, ale nie przynoszą one zamierzonego skutku. Jeśli już musimy tak hucznie obchodzić Sylwestra, to zadbajmy także i o własne bezpieczeństwo. Koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z informacją na ulotce, odpalać je tylko pod nadzorem osoby dorosłej i trzeźwej, absolutnie nie wolno rzucać petard w kierunku ludzi czy zabudowań.
4 komentarze

gość-46678

no tak, zapomniałem, że przecież najważniejsze na tej planecie są srające na chodniki pieski i piszczące całe nocy koty. Szczerze? G... mnie obchodzą zwierzątka w tę jedną wyjątkową noc w roku. Animalsów już pogrzało totalnie. Władza też się przymila i animalsom i lgbt. Niedługo nie będzie można gwizdnąc na własnego psa (dyskryminacja...). A gdzie tolerancja dla normalnych? Dla tych co chcą strzelać petardami? Dla tych którzy nie trawią gejowskich zboczeń i parad? Dla tych którzy hołdują normalności i tradycji? NIE MA! Tolerancja jest tylko dla dewiantów, animalsów i uchodźców.

1 1
ID:82325

gość-76032

odezwali się miłośnicy zwierząt, hahaha. Ci, którzy trzymają po 2 duże psy w bloku, ci, którzy męczą zwierzęta trzymając je w mieszkaniach. To jest ta wasza wielka miłość? Przecież trzymanie jakiekolwiek zwierzęcia w mieszkaniu to jest dla niego męka i katorga... No ale oni twierdzą, że kochają zwierzęta... haha, jasne. Męczycie je dlatego, bo je kochacie. :D

1 1
ID:82326

gość-44984

Znajomy z Anglii stwierdził - kto w Polsce sprząta po tych zasrańcach trawniki ? Kto pozwala na paradowanie po ulicach bez kagańca ? W Anglii za psa trzeba płacić kilkaset funtów rocznie a kara za zas....nie trawnika to nawet 1000 funtów !!!

1 1
ID:82327

gość-22411

te psiarze to zmora włocławka

1 1
ID:82339


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA