Sukces Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

Od kwietnia Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej współpracuje z Fundacją Drzewo i Jutro. Wspólny projekt pod nazwą „Zielone miejsce” pozwolił na stworzenie 12 Zielonych miejsc na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz wykształcenie umiejętności współpracy i dbałości o środowisko.


Na ogłoszenie o naborze do projektu odpowiedziało ponad 30 placówek. Wśród nich były przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz domy pomocy społecznej. Trenerzy WCEE w każdej zgłoszonej placówce przeprowadzili warsztaty dotyczące bioróżnorodności i ogrodów przyjaznych ptakom i owadom. Następnie grupy zgłoszone do projektu przygotowały prace konkursowe – Projekty Zielonych miejsc. Spośród 24 prac komisja konkursowa wyłoniła 12 zwycięskich. Laureaci wzięli udział w warsztatach podczas których samodzielnie skręcali budkę lęgową typu A oraz wypełniali hotel dla owadów. Budka i hotel stanowią element zielonego miejsca. W październiku laureaci otrzymali rośliny stanowiące nagrodę w konkursie o łącznej wartości 20 000,00. Dzięki Włocławskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej i dofinansowaniu Fundacji Drzewo i Jutro udało się zakupić ok 1330 sadzonek i cebul.

Na terenie Włocławka powstały 3 ogrody – Przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Integracyjnymi, w Zespole Szkół Technicznych oraz przy Przedszkolu Publicznym nr 16 „Ekoludek”. W powiecie włocławskim Zielone miejsca są w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baruchowie, Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej, Publicznej Szkole Podstawowej w Kłobi, w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kłóbce, w Szkole Podstawowej w Wieńcu i Dziennym Domu Pobytu w Urszulewie.

Zgłoszenia wpłynęły także w powiatu rypińskiego – Szkoła Podstawowa w Ugoszczu i Szkoła Podstawowa w Półwiesku Małym oraz z powiatu mazowieckiego – Dom Pomocy Społecznej im. Bł. Abp. A.J. Nowowiejskiego w Brwilnie.

Obok szkół, przedszkoli i domów pomocy społecznej wiosną zakwitną tulipany, krokusy i forsycje. Latem zachwycać będą budleje, rudbekie, jeżówki. Nie zabraknie ziół (lawenda, szałwia, mięta, tymianek) oraz drzew i krzewów owocowych (wiśnie, śliwy, aronia, morele, jabłonie, maliny). Zwierzęta będą mogły szukać schronienia w krzewach. Jesiennym akcentem są wrzosy.
1 komentarz

gość-21737

Centrum edukacji ekologicznej ? Posadzenie kilku krzaków i trochę zielska to już ekologia ? A jak niemcy ponownie uruchamiają stare elektrociepłownie węglowe i atomowe a w Polsce każa zamykać kopalnie to też jest ekologia ? Czy już neokolonializm ?

0 0
ID:85600


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA