Zakończyliśmy udział w projekcie Wzorcowa rewitalizacja

Z końcem roku zakończyliśmy udział w projekcie "Wzorcowa rewitalizacja" Narodowego Instytutu Dziedzictwa, polegającym na wsparciu gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotnego zasobu służącego przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym.


Celem projektu realizowanego przez Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek była popularyzacja zagadnienia związanego z różnorodnością włocławskiego detalu architektonicznego - często pomijanego, bądź widocznego ale nieznanego, jak również wzbogaceniu wiedzy i pobudzeniu ciekawości w odkrywaniu historii miasta wspólnie z mieszkańcami.

W ramach projektu, stanowiącego wsparcie celów Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, odbyły się 2 warsztaty, w których udział wzięli przedstawiciele instytucji samorządowych z Włocławka i społecznicy, których głównym tematem było wykorzystanie potencjału lokalnej architektury w procesach rewitalizacji i wypracowanie propozycji rozwiązań gotowych do wdrożenia w procesie rewitalizacji Włocławka. Był też spacer dla mieszkańców szlakiem włocławskiego detalu architektonicznego.

Owocem "Wzorcowej rewitalizacji" w naszym mieście jest Studium pt. „Detal architektoniczny Włocławka w obszarze objętym programem rewitalizacji”, przygotowane przez pracowników toruńskiej Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Adama Paczuskiego i Marzenę Stocką oraz Piotra Pawłowskiego (studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zarazem wolontariusza NID), przy współpracy popularyzatorki dziedzictwa architektonicznego, animatorki i aktywistki Marii Nowakowskiej z inicjatywy "Łódzki detal" i "Maria od detalu - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej". Wierzymy, że wydawnictwo w którym w przystępny sposób ujęta została wiedza o cechach zasobu włocławskiego zabytkowego detalu architektonicznego (właściwie wciąż odkrywanego), posłuży jako wsparcie przy organizowaniu warsztatów i spacerów po obszarze rewitalizacji. Studium dostępne jest w wersji elektronicznej w zakładce poświęconej projektowi.

Pierwsze efekty "Wzorcowej rewitalizacji" we Włocławku zostały już wdrożone. O kolejnych pomysłach i propozycjach napiszemy niebawem.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA