Samorząd województwa: pomoc Ukrainie wciąż potrzebna

fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę nasze województwo wspiera społeczności lokalne i regionalne w tym kraju oraz przebywających na terenie naszego regionu ukraińskich uchodźców wojennych. Na pomoc Ukraińcom wydaliśmy w ubiegłym roku z budżetu województwa 7 milionów złotych, w tym będzie to ponad 5 milionów złotych.


Pobyt w Kujawsko-Pomorskiem zgłosiło dotąd 50 tysięcy ukraińskich uchodźców, z czego połowa w pierwszym miesiącu walk. Mieszkańcy regionu od początku konfliktu otworzyli dla Ukraińców serca i drzwi własnych domów. Wielu z nich znalazło tymczasowy dach nad głową u kujawsko-pomorskich rodzin. Samorząd województwa błyskawicznie zorganizował też dla nich 200 miejsc tymczasowego pobytu, m.in. w Toruniu, Przysieku, Brodnicy i Wąpielsku w powiecie rypińskim, a także punkty wydawania bezpłatnych gorących posiłków.

Jestem dumny z tego, że jako region stanęliśmy  na wysokości zadania i już od pierwszych dni wojny mogliśmy udzielać skutecznej pomocy zarówno przybywającym do nas uchodźcom, jak i obywatelom naszych partnerskich regionów na Ukrainie. Wierzę, że ten konflikt szybko się zakończy, ale mogę zapewnić naszych ukraińskich partnerów i naszych ukraińskich gości, że będziemy pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ważnym rozwiązaniem instytucjonalnym, które pozwala m.in. na szybkie i właściwe szacowanie potrzeb, było powołanie do życia punktów informacyjno-doradczych dla Ukraińców, w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, w których od początku pracują m.in. prawnicy, psycholodzy oraz specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Punkty współpracują ze służbami wojewody i samorządami lokalnymi w całym regionie, a także ukraińskimi służbami konsularnymi.

Dzięki szybkiej decyzji marszałka Piotra Całbeckiego w naszym województwie znaleźli schronienie niepełnosprawni intelektualnie podopieczni, w liczbie 60 osób, ewakuowanego w związku z działaniami wojennymi domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie. Dwie doby jechali do Polski zwykłym autokarem, by trafić najpierw do harcerskiego ośrodka wypoczynkowego w Smerzynie, a następnie do zajazdu w Biskupinie. Marszałek Piotr Całbecki zdecydował, że musimy się o nich zatroszczyć – tak powstał zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu, ośrodek, w którym osoby te mieszkają w godnych warunkach i otrzymują właściwą dla ich stanu zdrowia opiekę, terapię i rehabilitację.

Samorząd województwa zaangażował się też w organizację transportów humanitarnych na Ukrainę. W 63 tego rodzaju konwojach wysłaliśmy za wschodnią granicę materiały opatrunkowe, leki, śpiwory, odzież i żywność, a ostatnio także agregaty prądotwórcze. Na potrzeby obsługi dystrybucji pomocy rzeczowej, której część pochodzi ze zbiórek w innych krajach Europy, stworzyliśmy trzy magazyny darów. Wśród darczyńców są osoby prywatne, firmy i instytucje oraz organizacje pozarządowe.

Ważnym aspektem jest w tej sytuacji integracja społeczna Ukraińców – by czuli się u nas pożądanymi gośćmi, by jak najszybciej odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Temu służyło m.in. uruchomienie w pierwszych miesiącach ubiegłego roku dedykowanych zajęć Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, której ukraińskojęzyczną kadrę udało się skompletować niemal od ręki. W sieci dostępnych jest obecnie 300 godzin takich zajęć.

Integracji społecznej służy też zatrudnienie Ukraińców. Wojewódzkie służb zatrudnienia podają, że odnotowały 31 tysięcy zgłoszeń o podjęciu pracy przez Ukrainki i Ukraińców. W samym tylko styczniu 2023 odnotowano 4 300 takich zgłoszeń. ł
1 komentarz

gość-79871

ukry same zaczęły te wojnę w 2014 roku, więc niech teraz ponoszą konsekwencje swojego podlizywania się waszyngtonowi. To po 1. Po 2 nie życzę soibie wydawania cięzkich milionów na ten kraj i jego mieszkańców. Na 8 milionów przebywających w Polsce, pracuje niecały milion. Nieroby, lenie, nygusy i cwaniaki. Nasze dzieci i nasze rodziny nigdy nie dostały takiego wsparcioa ani od kraju, ani od województwa, ani od miasta. To jest kpina. Poza tym jaka wojna? Przeciez walki toczą się tylko na kilku regionach wschodzich. 3/4 Ukrainy funkcjonuje normalnie. Ktoś was w ch... robi i pięknie doi z nas kasę. Bo w sumie o to chodzi...

0 2
ID:85755


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA