300 mln od państwa na dofinansowanie wkładu własnego

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował o wysokości rządowego wkładu do naszego programu regionalnego nowej perspektywy. Budżet państwa współfinansuje programy regionalne - będzie to około 3 procent, czyli 300 milionów złotych.


Na montaż finansowy Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, naszego programu regionalnego nowej perspektywy, składają się środki unijne (85 proc. wartości, 1 836 mln euro) i środki krajowe (15%), na które składają się pieniądze z budżetu państwa i wkład własny beneficjentów. 300 mln złotych, rządowe środki, o których mówił dziś w Bydgoszczy minister Puda, oznaczają, że wkład własny beneficjentów będzie wynosił średnio 12 procent wartości projektów.

Podczas konferencji prasowej w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim, w której uczestniczyli również minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poinformowano także o dodatkowych środkach z programów krajowych nowej perspektywy dla ZIT-ów miejskich obszarów funkcjonalnych Bydgoszczy i Torunia. W obu przypadkach chodzi o „dedykowane koperty” (tak formułuje to w komunikacie ministerstwo) z programu krajowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Wartość alokacji to w obu przypadkach 225 mln złotych.

Samorząd województwa od wielu miesięcy intensywnie pracuje nad wdrażaniem FEdKP 2021-2027. Pierwszy konkurs o dofinansowanie ogłosiliśmy już w kwietniu. Zakładamy, że ogłosimy w tym roku 101 naborów wniosków (konkursów i naborów niekonkurencyjnych) z łączną pulą 900 milionów euro (50 proc. środków FEdKP), z czego 42, z pulą 400 mln euro (23 proc. środków), jeszcze w tym kwartale.

Ogłoszenie informacji o wkładzie budżetu państwa do FEdKP jest dla nas istotne m.in. ze względu na pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie, który ogłosił właśnie pełniący w programie regionalnym funkcję instytucji pośredniczącej Wojewódzki Urząd Pracy - bo rządowe środki zostaną w nim wykorzystane. Nabór ten (w trybie niekonkurencyjnym) jest adresowany do powiatowych urzędów pracy w całym regionie, które w ramach przyznanych grantów sfinansują działania na rzecz poprawy sytuacji na regionalnym rynku pracy (staże, szkolenia, dotacje na pierwszy własny biznes, dofinansowanie zatrudnienia). WUP jest jedną z dwóch instytucji, którym zarządzający programem samorząd województwa powierzył obowiązki instytucji pośredniczącej – drugą jest związek Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA