Mieszkańcy Włocławka pytali o nową elektrociepłownię

Przez dwa dni w kilku ruchliwych miejscach Włocławka mieszkańcy miasta mieli okazję zadać szczegółowe pytania w sprawie projektu elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów. W maju inwestor zaprasza na kolejną odsłonę przybliżenia pomysłu – chętni mieszkańcy wezmą udział w bezpłatnych wyjazdach studyjnych.


Punkty informacyjno-konsultacyjne funkcjonowały w trzech ruchliwych lokalizacjach na terenie miasta (ul. Papieżka 89, ul. 3 maja 40, Bulwary Piłsudskiego). Łącznie ponad 100 osób skorzystało z możliwości rozmowy z konsultantami o inwestycji, uzyskali również materiały informacyjne. – Widziałem podobne instalacje na zachodzie Europy. Coś z tymi śmieciami trzeba zrobić. Myślę, że za budową przemawia nie tylko ochrona środowiska, ale przede wszystkim tańsze ciepło – mówił jeden z mieszkańców.

Punkty odwiedzały osoby pytające o paliwo czy bezpieczeństwo. Konsultanci wyjaśniali, że surowcem  energetycznym będą odpady komunalne nienadające się do recyklingu. Pochodzić będą głównie z miasta Włocławka i okolic, czyli z terenu, z którego już dzisiaj są zbierane i transportowane. Zamiast trafiać na składowisko w Machnaczu, posłużą do produkcji użytecznej i tańszej energii elektrycznej na potrzeby
włocławskich szkół, urzędów oraz energii cieplnej dla wielu tysięcy mieszkań podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. I choć paliwo stanowić będą odpady, to dzięki specjalistycznym rozwiązaniom technologicznym cały proces w tego typu obiektach przebiega w hermetycznych warunkach, bez jakichkolwiek uciążliwych zapachów wokół. Tego typu elektrociepłownie są instalacjami niskoemisyjnymi. Są dużo bardziej przyjazne środowisku od tych opalanych węglem. Twarde dane obalają mity i potwierdzają, że elektrociepłownie na odpady to jedne z najbezpieczniejszych źródeł energii, objętestałym monitoringiem służb ochrony środowiska.

Okazją do poznania w praktyce zasad funkcjonowania elektrociepłowni produkującej energię z odpadów będą bezpłatne wyjazdy studyjne. Zaplanowane są na dni 23 i 30 maja 2023. Uczestnicy odwiedzą bydgoską instalację, która od siedmiu lat wytwarza prąd i ciepło z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Chęć udziału w wyjeździe można zgłosić za pomocą formularza na stronie https://cew.com.pl/wyjazd-studyjny. Liczba miejsc ograniczona. Organizator zapewnia nieodpłatnie przejazd autokarem, zwiedzanie instalacji oraz ubezpieczenie NNW i lunch.
1 komentarz

gość-18104

Konsultacje miały być z prezydentem a nie z jakimiś nieznanymi nikomu krawaciarzami ............tak wyborcy sa robieni w balona ...

0 0
ID:85903


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA