Nasz region musi skorzystać na kolei dużych prędkości

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Samorządowcy i eksperci rozmawiali wczoraj na temat kolei dużych prędkości powstającej w Polsce w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Proponowana sieć praktycznie pomija najważniejsze miasta naszego regionu i nie jest dla nas satysfakcjonująca. Będziemy zabiegać o zmiany uwzględniające interesy naszego województwa.


Centralny Port Komunikacyjny, nad powstaniem którego trwają obecnie zaawansowane prace, to przyszły wielki hub komunikacyjny między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 kilometrów na zachód od stolicy na obszarze 3 tysięcy hektarów zostanie wybudowany port lotniczy, który początkowo będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. Na program kolejowy inwestycji składa się budowa 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących ze wszystkich polskich regionów do Warszawy i CPK. Każda ze szprych składać się będzie z nowych linii o standardzie dużych prędkości oraz ze zmodernizowanych elementów istniejącej infrastruktury kolejowej. Docelowo powstać ma prawie 2 tysiące kilometrów nowych torów.

Uczestniczący w konferencji eksperci podkreślali, że kolej dużych prędkości to przedsięwzięcie cywilizacyjne o wielkim znaczeniu rozwojowym i modernizacyjnym pod warunkiem, że linie kolejowe zostaną właściwie poprowadzone. Dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej mówił w tym kontekście o koniecznym dialogu z decydentami, a prof. Michał Wołek z Uniwersytetu Gdańskiego o modelu, który realizuje obecnie w tej dziedzinie Wielka Brytania, gdzie w tym standardzie powstaje połączenie Londynu z północą Anglii.

Nie można prowadzić tego rodzaju projektów bez podmiotów, które reprezentują lokalne społeczności, bez samorządowych władz województwa reprezentujących dwumilionowy region. Kolej dużych prędkości nie interesuje nas jako przedsięwzięcie tranzytowe, ale jako projekt, z którego skorzystają wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza. Jak na razie wszystkie nasze postulaty w tej kwestii zostały odrzucone. Mam nadzieję, że ktoś w końcu usiądzie z nami do stołu i podejmie partnerską rozmowę – stwierdził w wypowiedzi dla mediów marszałek Piotr Całbecki.

Zebrani – wśród których byli m.in. radni województwa Stanisław Pawlak, Jacek Chmarzyński i Tadeusz Pogoda - przyjęli stanowisko, w którym stwierdza się, że województwo kujawsko-pomorskie podobnie jak inne polskie regiony powinno być beneficjentem inwestycji; aktualny schemat kolei dużych prędkości nie jest dla naszego województwa satysfakcjonujący; inwestycje strategiczne, także najwyższej rangi, mające wpływ na kształtowanie konkurencyjności całego kraju, muszą być realizowane z intencją poszukiwania satysfakcjonujących rozwiązań z uwzględnieniem interesów społeczności lokalnych; samorząd województwa z zadowoleniem przyjmuje umieszczenie w sieci Grudziądza i będzie zabiegać o budowę linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń-Włocławek w najwyższych standardach.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA