Na Kujawach i Pomorzu przybywa wniosków o 500 plus
Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na okres świadczeniowy 2023/2024. Tylko od 1 lutego do 18 maja rodzice i opiekunowie złożyli ich już ponad 4 miliony, w województwie kujawsko-pomorskim 215 tysięcy.
Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek w maju do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli złożą go w czerwcu, to pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia.
Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. W sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek złoży w lipcu, to straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu
[email protected] lub bankowości elektronicznej. Jest to ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji można starać się o środki także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.
Tylko w 2022 roku ZUS przyznał świadczenie wychowawcze na niemal 8 milionów dzieci i przekazał łączną kwotę rodzicom i opiekunom w wysokości 24 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim wypłacono łącznie ponad 1,1 miliarda złotych na 401,6 tysięcy dzieci.
O świadczenie wychowawcze mogą ubiegać się także obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce, pod warunkiem że mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku o 500 plus muszą dołączyć dokumenty, które to potwierdzą np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Świadczenie 500 plus przysługuje także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek o świadczenie powinni przekazać na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.