Nasz RPO 2021-2027: jedna trzecia środków już w grze

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W ciągu pierwszych 7 miesięcy wdrażania Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 uruchomiliśmy aż 30% środków, czyli ponad pół miliarda euro – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.


Tempo wdrażania jest duże, bo mamy na to tylko sześć i pół roku. W pierwszym kwartale 2024 uruchomione będą środki, które pozwolą na zatrudnienie większej liczby psychologów w podstawówkach i szkołach średnich w całym regionie.  

Nabory wniosków - zarówno w trybie konkursowym, jak i w trybie niekonkurencyjnym – uruchomiliśmy już w kwietniu, w cztery miesiące po zatwierdzeniu programu przez Komisję Europejską. W ciągu 7 miesięcy ogłoszono 75 naborów z łączną pulą środków 550 mln euro (30 procent alokacji programu). Do dziś złożono w nich 131 wniosków o dofinansowanie projektów, 38 z nich to przedsięwzięcia już wybrane do dofinansowania.

Stan kontraktacji, czyli podstawowego wskaźnika dla programu, to prawie 13 proc. Założyliśmy, że do końca roku będzie to 15 proc. (280 mln euro) - i to bez problemu osiągniemy. Ważne jest to, że kończymy perspektywę poprzednią i jednocześnie rozpoczynamy dynamicznie nową, dzięki czemu nie ma dziury w finansowaniu projektów. To jest sukces naszego regionu – powiedział dyrektor Departamentu Zarządzania FEdKP w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Pietrucień.

Dzięki takim postępom dobrze plasujemy się w klasyfikacji krajowej – jesteśmy na piątym miejscu pod względem wartości podpisanych umów i na siódmym jeśli chodzi o ich liczbę. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że na duże tempo wdrażania FEdKP wpłynęła m.in. decyzja o przekazaniu blisko miliarda złotych Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki dla przedsiębiorstw i samorządów lokalnych.

Aktualnie trwające nabory wniosków dotyczą m.in. edukacji ekologicznej, rozwoju turystyki, rewitalizacji przestrzeni publicznej, włączenia społecznego i praktycznych aspektów polityki senioralnej. Na ostatnim (siódmym z kolei), listopadowym posiedzeniu Komitetu Monitorującego FEdKP przyjęto kryteria wyboru projektów związanych z regionalną promocją gospodarczą, wsparciem eksportu, adaptacją do zmian klimatu, mobilnością miejską i bezpieczeństwem, a także pakiet kryteriów dotyczących wdrażania mechanizmu RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność), czyli segmentu realizowanego za pośrednictwem lokalnych grup działania (LGD).

Stan wdrażania FEdKP 2021-2027 (prezentacja Departamentu Zarządzania FEdKP)
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA