W 2023 roku do udziału w inicjatywie ponownie zaproszone zostały przedszkola i szkoły podstawowe z powiatu i gminy Włocławek oraz po raz pierwszy żłobki. Do ekologicznych zmagań stanęło 27 placówek. Zainteresowanie „Drzewkiem za Butelkę” z roku na rok nie słabnie, a w niektórych placówkach przedsięwzięcie już na stałe wpisało się w kalendarz akcji edukacyjnych.
ANWIL promuje projekt nie tylko wśród mieszkańców powiatu, ale także wśród pracowników spółki, którzy od lat angażują się w to działanie. W tegoroczną edycję akcji zaangażowało się blisko 3500 żłobkowiczów, przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych z Włocławka, Kowala i Smólnika. Łącznie zebrali oni ponad 500 tys. sztuk butelek - to jest o 120 tys. więcej niż w roku ubiegłym.
Zgodnie z ideą programu, wszystkie grupy uczestniczące w zbiórce w zamian za zebrane butelki, na początku grudnia otrzymają drzewka. W tym roku będą to choinki w doniczkach, które po okresie świątecznym zostaną zasadzone w ogródkach znajdujących się przy zaangażowanych w działanie placówkach edukacyjnych. Szkoły, przedszkola oraz żłobki, które zebrały największą liczbę butelek otrzymają, w ramach regulaminowych kategorii konkursowych, nagrody finansowe w wysokości od 1 do 3 tys. zł. Zwycięzcy są zobowiązani do przeznaczenia tych środków na edukację ekologiczną w swojej placówce. Spółka nagrodzi także indywidualnie dzieci, dla których przewidziała tematyczne nagrody rzeczowe.
Projekt „Drzewko za butelkę” to jedno z działań Programu „Odpowiedzialność i Troska” (Responsible Care), który w Polsce działa pod auspicjami Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Jest to prośrodowiskowy program realizowany przez przemysł chemiczny na całym świecie. ANWIL jest jedną z 20 firm sektora chemicznego i branż pokrewnych w Polsce, które wdrażają działania na rzecz ochrony środowiska, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa procesowego, stąd nazywane są Realizatorami Programu.