Marszałek zaprezentował listę prorozwojowych projektów

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas spotkania z parlamentarzystami Kujaw i Pomorza marszałek Piotr Całbecki zaprezentował liczącą 26 pozycji listę potrzeb rozwojowych regionu, na której znalazły się m.in. kilometry nowych ekspresówek, nowe mosty, oparty o napęd wodorowy transport publiczny, przebiegająca przez centra głównych miast kolej dużych prędkości, znaczące w krajowej sieci transportowej terminale modalne na Wiśle, a nawet budowa elektrowni atomowej.


Elektrownia atomowa we Włocławku to kolejny krok na drodze do zeroemisyjnej energetyki. Chodzi o siłownię o mocy 300 MW (standardowa atomówka ma moc 2000 MW i więcej) wykorzystującą bezpieczną i opłacalną technologię małych reaktorów modułowych (SMR). Taka elektrownia jest w stanie z powodzeniem zaspokoić potrzeby energetyczne 150-tysięcznego miasta. Zaletą są także niewielkie rozmiary tego rodzaju instalacji – to mniej więcej 10 procent terenu, którego potrzebuje duża elektrownia. Blok energetyczny jednostki we Włocławku zajmie teren wielkości boiska piłkarskiego.

Supernowoczesną i czystą technologią jest też wodór w transporcie publicznym. Planowane są zakupy napędzanych w ten sposób autobusów i pociągów. W ekologicznej części pakietu znalazł się też regionalny pilotaż sieci biogazowni rolniczych. Biogaz mógłby zasilić naszą pulę energetyki opartej na odnawialnych źródłach.

Przywrócenie dolnej Wiśle walorów wodnej drogi transportowej to z jednej strony kwestia ekologii (bo ograniczy kursowanie TIR-ów na jednej z kluczowych tras dostaw), z drugiej twardy rachunek ekonomiczny. Wodny transport jest tańszy, ale dla nas ważne są też profity, jakie możemy czerpać z posiadania obsługujących go terminali multimodalnych. Założeniem jest wodny transport śródlądowy łączący port w Gdańsku z planowanym multimodalnym (kolejowo-drogowo-rzecznym) węzłem logistycznym w Bydgoszczy. W założenia bydgoskiego węzła wpisuje się też koncepcja wiślanego terminala przeładunkowego w sąsiedniej gminie Solec Kujawski.

Nasz region powinien móc w pełni skorzystać z możliwości rozwojowych jakie daje budowa w Polsce sieci kolei dużych prędkości, dlatego zależy nam na uwzględnieniu w dotyczących jej planach linii przebiegającej przez Włocławek, Toruń i Bydgoszcz.

Potrzebne są nam też nowe linie lokalne w zwykłym standardzie, przede wszystkim stanowiąca kolejową obwodnicę Bydgoszczy i umożliwiająca dojazd pociągiem do lotniczego terminala pasażerskiego linia Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzciniec. W interesie lokalnych społeczności będziemy też zabiegać o nowe tory łączące Mąkowarsko i Sępólno Krajeńskie, Koronowo i Bydgoszcz, Unisław z Chełmnem, Radziejów z Chełmcami, Rypin z Kowalewem Pomorskim i Żnin z Szubinem.

Nowe tory, tym razem tramwajowe,mają być ułożone między Bydgoszczą i Toruniem (od bydgoskiego Ronda Jagiellonów do toruńskiej Alei Solidarności – 46 kilometrów). To bardzo opłacalna – zarówno ekologicznie, jak i z czysto ekonomicznego punktu widzenia – inwestycja, bo szybki tramwaj stałby się z całą pewnością dla skuteczną alternatywą dla intensywnego kołowego ruchu pasażerskiego między stolicami województwa.
4 komentarze

Lala2O


Panie Marszałku, zapytam?, lubił Pan dobranockę p.t. '' Zaczarowany ołówek ''?

0 0
ID:86115

Lala20


Panie Marszałku, o przedsiębiorczości, mówiąc o naszym Regionie, w miarę możliwości .......................................................... .
Co Panu mówi nazwisko, John, Jacob Astor - zapraszam do biografii.
Ten człowiek mógłby być przykładem dla każdego rządu w Polsce, nie wymagając wielkiego rozmachu od danego rządu.
Budowa mieszkań w Polsce, to droga przez mękę, droga przez karkołomne obiecanki, nierzadko kłamstwa.
Ten człowiek mógł, mógł bardzo wiele. Pieniądz pieniądzowi nierówny, ale gdy do tego pieniądza dodamy mózg ......................... .

0 0
ID:86117

gość-16469

To jest komitet zadłużania Polski i Polaków , szpital we Wlocławku to pomnik partaniny Całbeckiego . .

0 0
ID:86124

Lala20

@~gość-16469:

Kto zadłużył Polskę na biliony?, nie chwaląc Marszałka.

0 0
ID:86136


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA