Zespół Zabezpieczenia Medycznego 8. K-PBOT po szkoleniu

To były wyczerpujące i satysfakcjonujące dwa tygodnie na poligonie w Łojewie. W dniach 16-29 marca żołnierze OT podnosili swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które wymagane są na zajmowanych przez nich stanowiskach.


Zespół Zabezpieczenia Medycznego to najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie, w jego skład wchodzą: ratownicy medyczni, pasjonaci „czerwonej taktyki” czyli ratownicy pola walki, kierowcy – ratownicy, ratownik dozymetrysta oraz technik – odpowiedzialny za sprawność sprzętu będącego na wyposażeniu żołnierzy. Tak przygotowany, przeszkolony i zgrany team jest gwarancją bezpieczeństwa dla żołnierzy lekkiej piechoty.

Znajomość i umiejętność zastosowania indywidualnego pakietu medycznego (tzw. IPMed) będącego na wyposażeniu każdego żołnierza jest niezwykle ważna. Pakiet zawiera m.in. opatrunek indywidualny, opatrunek hemostatyczny, opatrunek na rany penetrujące klatki piersiowej, gazę wypełniającą, rurkę nosowo-gardłową oraz stazę taktyczną do tamowania masywnych krwotoków i amputacji. Jest to wyposażenie, którego nie znajdziemy w apteczkach domowych. Wszyscy żołnierze uczą się jak szybko i skutecznie udzielić sobie samopomocy lub pomocy koleżeńskiej. Natomiast umiejętność poprawnego użycia stazy taktycznej jest równie ważna jak umiejętność posługiwania się bronią – ponieważ masywne krwotoki stanowią aż 60 % wszystkich obrażeń na polu walki. 

Żołnierze ZZM trenują również procedury MEDAVAC – dot. ewakuacji rannych z pola walki. Meldunek MEDAVAC to wezwania środka ewakuacji (np. śmigłowca lub pojazdu kołowego), który transportuje rannych do wyższego poziomu opieki. Procedury te są jednolite dla wszystkich państw NATO - z tego powodu meldunek składany jest w języku angielskim. Został opracowany przez żołnierzy ISAF. Pierwszy raz wykorzystano go w 2005 roku podczas operacji w Iraku. Składa się on z 9 linii dot. m.in.: współrzędnych podjęcia poszkodowanych, częstotliwości radiowych oraz kryptonimu, liczby poszkodowanych ze względu na priorytet ewakuacji, niezbędnego sprzętu specjalistycznego, liczby pacjentów ze względu na typ, bezpieczeństwa w strefie lądowania, oznaczenia lądowiska, narodowości pacjenta, skażenia i przeszkód terenowych. Meldunek powinien być złożony jak najszybciej po zdarzeniu, aby żołnierz trafił do szpitala w ciągu „złotej godziny”, która zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Z tego powodu tak duży nacisk kładzie się na ciągłe trenowanie procedur  MEDAVAC przez żołnierzy. 
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA