Mszy świętej w toruńskiej katedrze św. Janów, która rozpoczęła poniedziałkowe uroczystości, przewodniczył biskup toruński Arkadiusz Okroj.
Z wdzięcznością i uznaniem patrzymy na tych, którzy przed 35 laty wierząc, że solidarny podział władzy między rządzącymi a społeczeństwem jest fundamentem silnej i demokratycznej Polski wprowadzili reformę samorządową. Była to jedna z najbardziej udanych reform po 1989 roku. To dzięki niej obywatele zyskali wpływ na kształt swojego najbliższego otoczenia. Samorząd, który działa blisko mieszkańców, który zna ich potrzeby potrafi działać szybko, sprawnie i skutecznie, o czym przekonaliśmy się w przypadku różnych kryzysów – podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. – Dobre samorządy rozumieją, że przyszłość zaczyna się dziś, bo zgodnie z myślą Einsteina „żyć powinniśmy dla dzisiaj, by mieć nadzieję na jutro.
Samorząd terytorialny obchodzi dziś jubileusz 35-lecia powstania. Ten, pierwszy po upadku PRL, w pełni demokratycznie wybrany organ władzy dokonał w istocie cudu – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. – Na zgliszczach odbudował zaufanie społeczne do władzy, aby wykorzystać potencjał obywateli, mieszkańców wsi i miast do odbudowy ich małych ojczyzn. To one dziś składają się na wizerunek Polski solidarnej i gospodarnej. Ostatecznie samorząd okazał się gwarantem naszego rozwoju i – co najważniejsze – fundamentem naszej tożsamości narodowej, skarbcem dziedzictwa kulturowego, sercem edukacji i wychowania przyszłych pokoleń Polaków.
W tym roku obchodzimy 35. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Zobacz Regionalne Forum Samorządowe Kowal 2025 Podczas uroczystej sesji sejmiku uhonorowano zasłużonych dla lokalnej i wojewódzkiej społeczności samorządowców, którzy pełnią funkcje publiczne w samorządzie nieprzerwanie od 35 lat. Lista uhonorowanych. Za wieloletnią służbę samorządowi, mieszkańcom Świecia – jako burmistrz miasta, i regionu – jako radny województwa Głownię Laski Przewodniczącej Sejmiku odebrał Tadeusz Pogoda.
Ustanowione w 2008 roku Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Jan Paweł II dwukrotnie gościł w naszym regionie: 6 i 7 czerwca 1991 roku odwiedził Włocławek, natomiast 7 czerwca 1999 roku pielgrzymował do Bydgoszczy i Torunia.
Uroczysta sesja sejmiku, upamiętniająca papieskie wizyty na Kujawach i Pomorzu, odbywa się co roku w jednej z trzech stolic byłych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, które tworzą obecne województwo kujawsko-pomorskie. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się we Bydgoszczy, a dwa lata temu we Włocławku.