BCL: Piąte zwycięstwo Anwilu i awans na trzecie miejsce

Po świetnym spotkaniu dziewiątej kolejki Ligi Mistrzów Anwil Włocławek pokonał na własnym parkiecie wyżej notowanego rywala San Pablo Burgos. Bohaterami spotkania byli Shawn Jones, Tony Wroten, Chris Dowe i Michał Sokołowski.

Pierwsza kwarta rozpoczęła się od trójki i przechwytu Clarka. Włocławianie mimo dobrze postawionej obrony nie potrafili wykończyć akcji, co świetnie wykorzystywali rywale i po 3 minutach prowadzili 7:2. Świetnie pod koszami walczył Shawn Jones i zebrał w tej gry części 8 piłek a w całym meczu 17, dołożył do tego 11 punktów. Z drugiej strony parkietu szalał Clark i w 5 minut zdobył 9 punktów trafiając 3 razy za trzy punkty. Niemoc rzutowa Anwilu trwała nadal i na 4:55 do końca kwarty na koncie drużyny było tylko 5 punktów przy 17 rywali.  Po czasie dla Trenera Milicica Anwil pochwalił się dwiema fantastycznymi obronami i przechwytami piłek, po których Simon i Ledo zdobyli 6 punktów a stan gry 13:17. Świetna obrona trwała nadal a zawodnicy niesieni fantastycznym dopingiem zaczęli gonić rywala. Kontrataki zaczęły wychodzić i gra nabrała werwy po wejściu na parkiet Tonego Wrotena. Po fantastycznej końcówce kwarty na tablicy zagościł remis 20:20.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się tak samo jak zakończyła pierwsza. Agresywna obrona gospodarzy nie pozwalała na zbyt wiele gościom a gra toczyła się kosz za kosz. Niesamowitą walkę podjął Tony Wroten, to dzięki jego walce w obronie i w ataku po 3 minutach tej części gry Anwil prowadził 29:25. Sześć minut gry to 6 minut świetnej obrony Mistrza Polski, pozwalała ona na wyprowadzenie dynamicznych akcji, dzięki którym przewaga rosła. Po trójkach Simona i Szewczyka było już 37:28 dla włocławian. Goście najczęściej zdobywali punkty z linii rzutów wolnych, co również było następstwem bardzo dobrej obrony Anwilu. Ciężko było rywalom przygotować dobrą pozycję rzutową dla kolegów i popełniali sporo błędów. Kolejne „trójki” trafili Ledo (2 razy) i Dowe. Kwarta zakończona prowadzeniem Rotweilerów 48:38.

Po punktach Wrotena goście popisali się dwiema celnymi trójkami, Rotweilery jednak nie pozostawały dłużne - spod kosza trafił Jones, a z dystansu Ledo. Dwa błędy w obronie wystarczyły, żeby goście w błyskawicznym tempie odrobili pięć oczek i przy stanie 59:54 trener Milicic porosił o czas. Zawodnicy Burgos po powrocie z szatni zmienili taktykę i na świetnie postawioną obronę Anwilu znaleźli metodę: rzuty z dystansu z bardzo dobrą skutecznością. Po 6 minutach gry tracili już tylko dwa punkty do Mistrza Polski. Włocławianie jednak nie mieli zamiaru składać broni, 2+1 zaliczył Ledo a chwilę później Jones trafił jeden z dwóch osobistych Simon zaś kolejną „trójkę”. Goście natomiast w tej kwarcie trafiali z dystansu raz za razem a gospodarze trafiali tylko co drugi rzut wolny. Doprowadziło to znowu do sytuacji, w której Burgos dogonił Anwil. Na 30 sekund do końca kwarty przewaga Rotweilerów wynosiła zaledwie 2 punkty. Ta część gry zdecydowanie należała do San Pablo Burgos i wygrali ją 8 punktami, co zmniejszyło prowadzenie Anwilu do dwóch oczek (70:68).

Po dwóch minutach ostatniej odsłony goście wyszli na prowadzenie 72:70. Anwil wyglądał, jakby stracił siły. Obrona nie była już tak skuteczna, a Burgos coraz częściej znajdowali w niej nieszczelności i bezlitośnie to wykorzystywali. Gra była agresywna z obydwu stron, obie ekipy nie miały zamiaru oddać tego zwycięstwa a zwłaszcza niesieni niesamowitym dopingiem włocławianie. Po 4 minutach gry po trójce Freimanisa to Rotweilery wyszły na ponowne prowadzenie 78:76 by chwile później po dwóch świetnych szybkich kontratakach odskoczyć na 6 punktów (82:76). Do końca meczu zostało niecałe 5 minut, a po przechwycie kolejną fantastyczną asystą popisał się Wroten, z której skorzystał Freimanis. Chris Dowe popisał się dwiema bardzo ważnymi „trójkami” i na 2:42 do końca Mistrzowie Polski prowadzili 90:79. Publiczność zgromadzona w Hali Mistrzów oszalała a doping niósł Rotweilery do kolejnego zwycięstwa tym razem nad wyżej klasyfikowanym rywalem. Ostatnie dwie minuty meczu to wojna nerwów, w której przewagę utrzymywał Anwil i zawodnicy z Włocławka mogli grać dużo spokojniej od gości. Jednak agresywna obrona tych drugich powodowała straty gospodarzy. Na minutę do końca błędy zdarzały się obydwu zespołom, ale to zespół z Włocławka dostawał więcej szans z linii rzutów wolnych i trafił wszystkie z nich. Ostatnia Akcja meczu należała do świetnie dysponowanego tego dnia Chrisa Dowe i to on wraz z końcową syreną ustalił wynik na 100:90. Na wyróżnienie zasłużył również Michał Sokołowski fantastycznie spisujący się w obronie i w ataku mimo, że nie ma to odzwierciedlenia w zdobyczy punktowej.

Anwil Włocławek - San Pablo Burgos 100:90 (20:20, 28:18, 22:30, 30:22)
Tony Wroten 20, Ricky Ledo 19, Chris Dowe 16, Chase Simon 13, Shawn Jones 11, Roland Freimanis 11, Michał Sokołowski 7, Szymon Szewczyk 3
Burgos: Earl Clark 24, Vitor Benite 22, Jasiel Rivero 10, Augusto Lima 9, Alex Barrera 8, Ferran Bassas 6, Thaddus McFadden 2