Koniec z ukrytymi kosztami za smsy i połączenia

4 grudnia weszły w życie nowe znowelizowane przepisy prawa telekomunikacyjnego, które mają chronić użytkowników telefonów przed ukrytymi kosztami za smsy i połączenia.

Znowelizowane przepisy prawa telekomunikacyjnego nakładają na organizatorów konkursów, loterii i quizów obowiązek umieszczenia jasnej informacji o kosztach za smsy i połączenia. Często zdarza się tak, że chcąc wziąć udział w konkursie smsowy nie wiadomo dokładnie ile wysłany sms będzie kosztował. Od 4 grudnia na każdego operatora telefonii nałożony został obowiązek blokowania wszystkich połączeń na numery o podwyższonej opłacie na żądanie abonenta. Operatorzy telefoniczni nie powinni pobierać opłat za usługę blokowania niechcianych połączeń.

Ważniejsze zmiany:
SMS - osoby biorące udział np. w konkursie smsowym, otrzymując smsa od organizatora konkursu, w treści smsa powinny mieć podane ile będzie kosztować go odesłanie smsa.

Połączenia telefoniczne - korzystając z konkursów telefonicznych w trakcie trwania połączenia powinniśmy usłyszeć o obowiązujące stawce. Koszty połączenie mogą się zmieniać w trakcie rozmowy, jednak za nim to nastąpi będziemy poinformowani i będziemy mieli około 10sekund na rezygnację z dalszego połączenia.

Konkursy telewizyjne - w myśl nowego prawa wszystkie dotychczasowe kruczki mają być bardziej widoczne dla widza. Czcionka użyta dla ceny, nie może być mniejsza niż 60% wielkości czcionki numeru konkursowego. Czas publikacji ceny za usługę powinien być wyświetlany tak długo jak numer konkursowy, na który mamy dzwonić.

- Bardzo mnie cieszy, że nasze państwo w jakiś sposób ograniczy te uciązliwe smsy. Nie raz jest tak, że w ciągu dnia dostaje ich kilka. Oczywiście nie odpisuje na nie, jednak jest to męczące. Mam tylko nadzieję, że organizatorzy męczących konkursów nie znajdą zbyt szybko możliwości obejścia nowego prawa - powiedziała pani Kasia.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA