Minister przekonywała o korzyściach reformy oświaty

Anna Zalewska, odpowiedzialna za krajową edukację, przekonywała, że reforma, która rozpocznie się od września, będzie korzystna i dla uczniów, i dla nauczycieli. Z debaty z wybranymi pedagogami z Włocławka media wyproszono. A z krótkiego briefingu po spotkaniu wynika, że nasz region jest dobrze przygotowany do wdrażania reformy.


Reforma systemu edukacji zakłada między innymi likwidację gimnazjów, powrót ośmioletnich szkół podstawowych i czteroletnich szkół licealnych, pięcioletnie kształcenie w technikach i możliwość nauki w szkołach branżowych. Projekt rządu PiS od początku był krytykowany nie tylko przez opozycję, ale przede wszystkim przez środowiska oświatowe. Zmiany są korzystne – niezmiennie tłumaczyła minister edukacji. Tak było także podczas poniedziałkowego spotkania we Włocławku. W spotkaniu z Anną Zalewską wzięli udział między innymi regionalni samorządowcy, wojewoda, kurator oświaty i … wybrani przedstawiciele nauczycieli. Niestety, mediom nie dane było zarejestrować, jakie tematy poruszono podczas debaty, ponieważ ze spotkania zostały wyproszone. Dziennikarze mogli wziąć jedynie udział w krótkim briefingu prasowym, podczas którego dowiedzieli się, że prawo oświatowe jest wdrażane po projektowych zmianach zaprezentowanych we wrześniu 2016 roku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wspierać samorządy przy wyposażaniu szkół, premiować małe szkoły oraz wprowadzić system doskonalenia pedagogów. W kwietniu mają zacząć się rozmowy o podwyżkach dla nauczycieli – mówiła minister Anna Zalewska zapewniając, że nasze województwo jest gotowe do wdrażania reformy i większość samorządów do końca lutego przekaże uchwały co do reformy sieci szkół.

Ale samorządy, w tym włocławski, są sceptyczne co do reformy, bo koszty są bardzo duże. Ratusz szacuje także, że pracę straci wielu nauczycieli. Minister Anna Zalewska komentuje, że dla każdego z miast dyskutującego o finansach, ma konkretne wyliczenia co do dodatkowych etatów dla pedagogów i wsparcie finansowe. Jakie ? tego media się nie dowiedziały, niedane nam także poznać, jak odnieśli się do danych ministerstwa samorządowcy.

Kalendarium zmian systemu edukacji:
• do 31 marca - rady gmin muszą podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju; wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, ma on 21 dni na wydanie opinii;
• do 15 maja - dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej musi pisemnie poinformować nauczycieli o zmianach organizacyjnych wynikających z wygaszania lub przekształcania szkoły, w tym na temat dalszego ich zatrudnienia, przeniesienia w stan nieczynny lub rozwiązania z nim stosunku pracy.
• od 1 września - rozpoczyna się przekształcanie 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie, a zasadniczych szkół zawodowych w 2-letnie szkoły branżowe I stopnia; nie ma I klas w gimnazjach, jest nowa podstawa programowa w klasach I, IV i VII szkół podstawowych oraz I klasach szkół branżowych
• od 1 września 2018 r. w gimnazjach nie ma klas I i II
• wiosna 2019 r. ostatni egzamin gimnazjalny dla uczniów III klas gimnazjów; pierwszy egzamin ósmoklasisty (składać się na niego będą trzy obowiązkowe egzaminy z języka polskiego, języka obcego i matematyki).
• wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły średniej. W 2019 r. o przyjęcie do tych szkół równolegle ubiegać się będą dwa pełne roczniki uczniów: ostatni rocznik uczący się w gimnazjach i pierwszy kończący 8-letnią szkołę podstawową.
• od 1 września 2019 r. - ruszają 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika (uczyć się w nich będą uczniowie po 8-letniej podstawówce, w tym samym czasie w równoległych klasach będą uczniowie po gimnazjach; ich liceum nadal będzie 3-letnie, a technikum 4-letnie)
• 1 września 2019 r. - z systemu edukacji znikają gimnazja
• wiosna 2022 r. - ostatni raz w liceach przeprowadzana jest matura na „starych zasadach”
• wiosna 2022 r. - pierwsze egzaminy ósmoklasisty w nowej formule (do trzech egzaminów z języka polskiego, języka obcego i matematyki dojdzie jeszcze jeden z przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii)
• wiosna 2023 r. - maturę zdawać będzie pierwszy rocznik abiturientów, którzy uczyli się w 4-letnim liceum oraz ostatni rocznik, który uczył się w 4-letnim technikum
• wiosna 2024 r. - maturę zdawać będzie drugi rocznik abiturientów z 4-letniego liceum oraz pierwsze roczniki z 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia.
8 komentarzy

gość-71988

Czy reklama kleju do protez była ?

1 1
ID:70080

gość-97084

@~gość-71988: a co to ma do szkolnictwa?

1 1
ID:70081

gość-28872

Szkoda tylko dzieciaków że ucierpią przez wymysły dorosłych.

1 1
ID:70085

gość_38829

Po chorobę ta reforma??? Gdzie porządna podstawy programowe, podręczniki? Znowu maluchy będa się uczyły z prawie dorosłymi uczniami.

1 1
ID:70086

Pesymista

Korzyści to będą tylko dla pomysłodawców zmian i autorów nowych podręczników.

1 1
ID:70089

gość_33291

Moje dziecko chodzi do dość małej szkoły, nie da się jej rozbudować. Już teraz dzieci na wf ćwiczą na korytarzach, bo sala gimnastyczna wszystkich nie pomieści. Czy mam oczekiwać, że takie szkoły przejdą na system dwu a nawet trzyzmianowy, żeby dzieci się pomiesciły w klasach?

1 1
ID:70090

gość-71988

@~gość-97084: O to już trzeba chyba spytać Panią Minister

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/usmiech-rodem-z-hollywood-anny-zalewskiej/6bpsknp

1 1
ID:70101

gość-13103

A to mnie wyedukowano! Teraz wiem,że debata w istotnych dla obywateli sprawach polega na wypraszaniu mediów.

1 1
ID:70106


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA