Wszystkie trzynastki mają trafić na konta przed majówką

Ponad 457,2 tysięcy świadczeniobiorców w naszym województwie otrzyma w tym roku trzynastą emeryturę na łączną kwotę ponad 726,2 mln zł. Jeszcze przed majówką ZUS wypłaci ostatnią transzę osobom pobierającym świadczenie lub zasiłek przedemerytalny.


Pieniądze w ramach trzynastki wypłacane są z urzędu, nie trzeba, składać żadnego wniosku. ZUS wypłaca dodatkowe wsparcie wszystkim uprawnionym razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień.

Zdecydowana większość osób otrzymała już w kwietniu dodatkową gratyfikację. Na trzynastkę czekają jeszcze osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za kwiecień przypada 1 maja. Trzynastki trafią do nich jeszcze przed majówką. 25 kwietnia  ZUS przekazał środki na pocztę, a przelewy na rachunki bankowe zrealizuje 27 kwietnia.

ZUS wypłacił w sumie ponad 8,6 mln trzynastek, na łączą kwotę ponad 13,6 mld zł. W regionie do tej pory trzynastka trafiła do ponad 455,2 tys. emerytów i rencistów. Łączna kwota wypłat to przeszło 723 mln zł.  Do piątku trzynastkę otrzyma kolejne 2 tys. osób pobierających świadczenia lub zasiłki przedemerytalne na kwotę niemal 3,2 mln zł. W województwie kujawsko-pomorskim dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w sumie ponad 457,2 tys.  osób na łączną kwotę przeszło 726,2 mln zł.

W tym roku trzynasta emerytura to 1588,44 zł brutto. Z trzynastej emerytury potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Kwota netto trzynastki jest uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Na przykład przy emeryturze 2 tys. zł brutto, emeryt otrzyma na „rękę” 1314,48 zł, przy świadczeniu wynoszącym minimum 2,5 tys. zł brutto - 1254,48 zł.

Aby otrzymać trzynastkę, należy mieć ustalone prawo do jednego ze świadczeń emerytalno-rentowych na dzień 31 marca tego roku i pobierać to świadczenie. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Jedna trzynastka przysługuje także w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe np. ZUS i KRUS, wtedy trzynastą emeryturę wypłaca ZUS.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA