Włocławscy seniorzy skorzystają ze szczepień na grypę

Akcja szczepień rozpocznie się we wrześniu i będzie trwała do 15 listopada 2023 roku. W ciągu najbliższych trzech lat zaplanowane zostało zaszczepienie 9 600 osób. Wydatki z budżetu miasta zostały oszacowane na 735 000 zł.


Grypa sezonowa to ostra, wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego, która przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Wiąże się ona ze znacznym odsetkiem groźnych dla zdrowia i życia powikłań w grupach wysokiego ryzyka, takich jak osoby starsze oraz osoby z różnymi chorobami podstawowymi. W ostatnich latach zagrożenie wzrosło za sprawą pandemii COVID-19. Wirus SARS-CoV-2 poważnie osłabił działanie mechanizmów układu immunologicznego wielu osób, zmniejszając tym samym naturalną odporność całej populacji. W sezonie grypowym 2022/2023, w okresie od 1 września 2022 r. do 15 marca 2023 r., Państwowa Inspekcja Sanitarna zarejestrowała 4 703 128 przypadków zachorowań, ponad 20 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem. Zgodnie z oceną ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, sezon ten był jednym z najcięższych od ponad 10 lat.

Przed zachorowaniem na ciężką postać grypy lub jej powikłaniami można uchronić się przyjmując szczepionkę. Szczepionki są dostępne na receptę, bezpłatną dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia oraz z 50% odpłatnością dla 65-latków. Niestety, w minionym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 5,65% populacji Polski - blisko o 1/5 mniej niż rok wcześniej. W grupie seniorów zaszczepiło się jedynie 15%. Dla porównania w Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi ok. 44%. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wskazują, że istotny wpływ na tę sytuację ma skomplikowany model wizyty szczepiennej występujący w Polsce (konieczne 2 wizyty w przychodni i samodzielny zakup szczepionki w aptece).

Mając na względzie korzyści zdrowotne i potrzebę ułatwienia seniorom dostępu do świadczeń zdrowotnych, Prezydent Miasta Włocławek przedłożył pod obrady Rady Miasta projekt „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej, zamieszkałych na terenie miasta Włocławek” w latach 2023-2025. Uchwała w tej sprawie została podjęta na sesji w dniu 27 czerwca 2023 r. Akcja szczepień rozpocznie się we wrześniu 2023 r. i będzie trwała do 15 listopada 2023 r. Realizator, zgodnie z obowiązującymi procedurami, zostanie wybrany w otwartym konkursie ofert. W ciągu najbliższych 3 lat zaplanowane zostało zaszczepienie 9 600 osób. Wydatki z budżetu miasta zostały oszacowane na 735 000 zł.

Poprzednie edycje programu, realizowane w latach 2017-2022, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze szczepień skorzystało 12 062 włocławian. Do ciekawych wniosków prowadzi analiza danych epidemiologicznych. Od 2017 r. spada w naszym mieście liczba przypadków zachorowań na grypę i grypopodobnych i jest znacząco niższa od tych wartości notowanych w sąsiednim powiecie włocławskim. W 2022 r. we Włocławku zarejestrowanych zostało 680 przypadków, które rozpoznano na podstawie objawów klinicznych. Dla porównania, w powiecie włocławskim było to 3 285 osób, czyli prawie 6-krotnie więcej. Liczymy, że efekt ten, dzięki kontynuacji samorządowych działań profilaktycznych utrzyma się w kolejnych latach.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA