Rezydencje artystyczne to element projektu realizowanego w Śródmieściu Włocławka w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, który przewiduje możliwość zamieszkania i pracy twórczej, w tym działania z udziałem mieszkańców, dla artystów z takich dziedzin jak malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, performance, asamblaż, literatura, choreografia i film.
Zadaniem rezydenta będzie zorganizowanie, w trakcie realizacji projektu, który potrwa od 4 do 6 tygodni, co najmniej dwóch otwartych spotkań z mieszkańcami oraz stworzenie i realizacja artystycznego/edukacyjnego wydarzenia finalnego, dla których inspiracją jest kontekst Włocławka, jego historia, dziedzictwo kulturowe, urbanistyka, położenie geograficzne oraz współczesne problemy społeczne.
Włocławek dołącza do grupy pionierskich miast, w których tego typu rezydencje artystyczne są prowadzone. Wcześniej z takiego rozwiązania korzystał między innymi Poznań. Jest to wyjątkowy projekt, bo przez 6 tygodni dana osoba będzie mieszkała w specjalnie przygotowanym mieszkaniu z pracownią artystyczną i jej ogromnym wkładem w lokalną społeczność będzie doświadczenie, również z innych, wcześniejszych rezydencji artystycznych. Projekt ten jest niezwykle istotny dla procesu rewitalizacji naszego miasta, która nie może się opierać wyłącznie na projektach twardych, technicznych, ale też działaniach społecznych - podkreśla Prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki.
Artysta może liczyć na honorarium, budżet na realizację projektu i możliwość nieodpłatnego zakwaterowania i pracy w mieszkaniu/studiu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, zlokalizowanym w Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości przy ul. 3 Maja 18. Ponadto, zapewniamy współpracę z miejskimi jednostkami i instytucjami oraz wsparcie w kontakcie ze szkołami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi wspólnotami oraz środowiskiem artystycznym i kreatywnym.
Pierwszym artystą-rezydentem będzie Hubert Bujak - malarz, rzeźbiarz, twórca obiektów i instalacji. Nie jest to jego pierwszy kontakt z Włocławkiem, gdyż w 2016 roku zaprezentował się w Galerii Sztuki Współczesnej z wystawą pt. "Tożsamość". Jest absolwentem studiów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2005-2010). Dyplom z wyróżnieniem na kierunku rzeźba, uzyskał w pracowni prof. Christosa Mandziosa (aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. Aleksandra Dymitrowicza w 2010 roku). Tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu uzyskał w 2017 roku.
Jest laureatem konkursów i stypendiów artystycznych oraz autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą. W swojej twórczości największy nacisk kładzie na badania źródeł sztuki w jej warstwie pierwotnej i emocjonalnej. Wiąże się to u niego z rozumieniem twórczości artystycznej jako jednej z najbardziej pierwotnych aktywności duchowych człowieka. Obok pracy artystycznej jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, oraz prowadzi zajęcia z malarstwa na studiach podyplomowych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na swoim koncie ma kilkunaście wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.