Obwodnica Lubrańca została dzisiaj oficjalnie otwarta

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Lubraniec dołączył do miast, w których wyprowadzono poza centrum uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów. Uroczyste otwarcie nowej trasy, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyło się dziś.


Gruntownie przebudowany został także 7-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 270 pomiędzy Lubrańcem i Brześciem Kujawskim.

Dzięki nowej obwodnicy, która poprawia bezpieczeństwo i ogranicza hałas w Lubrańcu, skróciliśmy także czas przejazdu na ważnej trasie stanowiącej między innymi dojazd autostrady A1 i A2 – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – To potrzebna inwestycja, odpowiadająca na potrzeby mieszkańców i rozwiązująca problemy kierowców. Przed nami kolejne zadania.

Obwodnica wybudowana została w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Początek blisko pięciokilometrowej trasy znajduje się na nowym rondzie przed wjazdem do Lubrańca od strony Brześcia Kujawskiego. Nad rzeką Zgłowiączka powstał nowy 140-metrowy most. W miejscowości Borek obwodnica łączy się z istniejącą trasą nr 270 poprzez nowe pięciowlotowe rondo. W ten sposób droga wojewódzka bezpiecznie łączy się z trasami gminnymi w kierunku miejscowości Zgłowiączka i Marysin. Trasa posiada nośność 11,5 ton na oś. Jezdnia ma szerokość 8 metrów (wraz z opaskami). Powstały także pobocza o szerokości 1,5 metra. W ramach zadania zbudowano ścieżkę pieszo-rowerową w miejscowości Piaski.

Inwestycję o wartości ponad 66 mln zł zrealizowano wykorzystując m.in. środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27. Za kontrakt odpowiadała toruńska firma Onde.

Zakończono także modernizację 7-kilometrowego odcinka drogi łączącej Brześć Kujawski z Lubrańcem. Trasa częściowo zyskała nową konstrukcję jezdni. Pozwoliło to podnieść nośność drogi do przenoszenia obciążeń rzędu 11,5 tony na oś. Oznacza to, że będzie zdecydowanie bardziej odporna na powstawanie uszkodzeń i kolein. Trasa zyskała też utwardzone pobocza, perony i zatoki autobusowe, nowe oznakowanie i bariery.

Inwestycja była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27. Łączny koszt przedsięwzięcia to 28,6 mln zł.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA