Duże i małe problemy ze śmieciami

Produkujemy je wszyscy. Te codzienne, często nieposegregowane, trafiają do pojemników. A co zrobić na przykład ze starą kanapą, zepsutym telewizorem, przeterminowanymi lekami czy zużytymi bateriami? Na pewno trzeba się ich pozbyć w sposób legalny - mówi Krzysztof Szaradowski, rzecznik Saniko, i radzi, jak to zrobić.

Zacznijmy od odpadów wielkogabarytowych. Przysłowiowy Kowalski postanowia wymienić meble i ma problem, co zrobić ze starą szafą czy kanapą. Jeśli pan Kowalski mieszka w domku jednorodzinnym, to odbiór odpadów wielkogabarytowych zgłasza do Saniko. Umawiamy się na przewiezienie szafy, kanapy czy innych mebli, a klient płaci tylko za transport. My te odpady wykorzystujemy w różny sposób: złomujemy, odzyskujemy drewno i je potem sprzedajemy wyjaśnia Krzysztof Szaradowski ze spółki Saniko.

 

Określone zasady obowiązują także przy pozbywaniu się elektrośmieci, czyli wszelkie przedmioty, które - najprościej mówiąc - włącza się do kontaktu. Nawet kuchenkę gazową, która posiada żarówkę. Te od osób prywatnych przyjmowane są w siedzibie Saniko bezpłatnie. Co w przypadku, kiedy nie dysponujemy środkiem transportu?  Można zamówić u nas, i podobnie jak przy wywozie odpadów wielkogabarytowych, płacimy tylko za transport mówi Szaradowski i wyjaśnia równocześnie, dlaczego sami musimy znieść na dół starą lodówkę czy monitor.

 

Do przydomowych pojemników nie możemy także wyrzucać zużytych baterii i żarówek. Zbiórką tych śmieci zajmują się między innymi szkoły.

 

Przy okazji domowych porządków przeglądamy także apteczki, w których znajdują się przeterminowane lekarstwa. Czy można je wyrzucić do śmieci? Absolutnie nie, zanosimy je do apteki. Aktualnie chyba we wszystkich placówkach są wystawione specjalne pojemniki. Dlaczego w aptekach? Bo gdyby pojemniki stały na ulicach, istniałoby niebezpieczeństwo, że ktoś będzie chciał w jakiś sposób wykorzystać przeterminowane leki. A jest ich naprawdę spora ilość. W zeszłym roku było ich ponad pół tony. Po zapełnieniu pojemników odbiera je przedstawiciel Urzędu Miasta i naszej firmy  wyjaśnia rzecznik Saniko.

Okazuje się, że włocławianie dość chętnie korzystają z możliwości bezpiecznego o zgodnego z przepisami pozbywania się odpadów. W ubiegłym roku trafiło do nas 60 ton elektrośmieci. Z roku na rok jest ich więcej, co świadczy o odpowiedzialności włocławian. Zdarzają się oczywiście przypadki mieszkańców, którzy mają stare nawyki i pakują do pojemników wszystko: swego czasu przy ulicy Pocztowej i Lipnowskiej stały bez nadzoru pojemniki przeznaczone do wyrzucania odpadów szklanych. Znajdowaliśmy tam opony, puszki, kołdry, resztki starych mebli, odpady budowlane  opowiada K.Szaradowski.

 

I jeszcze jeden problem, z którym nie zawsze wiemy, jak sobie poradzić: gruz budowlany i wszelkie odpady powstałe przy okazji remontów. Jeśli prace będą trwały przez okres 2-3 tygodni można zamówić w Saniko specjalny pojemnik, do którego trafią odpady. W przypadku kiedy planujemy rozbiórkę ściany i przewidujemy, że uzbieramy do m³ gruzu, kupujemy worek. Ta opcja jest korzystniejsza dla klienta ze względów finansowych.
3 komentarze

Radio_Moskwa

Wzorem przejęcia Polskiego handlu i przemysłu jak hipermarkety zniszczyły Polskich kupców a obcy kapitał wykupił a później pozamykał konkurencyjne firmy tak teraz kolej na firmy ze śmieciami! Tak to już jest! Jak będzie taniej o 5 groszy to damy zarobić np. Niemieckim firmą a co niech się inni bogacą!

1 1
ID:47304

?????

Czy ktoś z wyborców pamięta jakie astronomiczne oszczędności dla włocławian i zyski dla miasta miało przynieść wybudowane za nasze pieniadze wysypisko Machnacz ? Moze o to warto samorządowców zapytać ? A może to była kolejna ściema przedwyborcza ?

1 1
ID:47312

Maximus Segregatus

Jest sposób aby wszyscy segregowali i opłata za śmieci była niewygórowana - ale dlatego, że mało się płaci - to rady gmin, zarządy spółdzielni mieszkaniowych i grupy trzymające władzę udają że nic o tym sposobie nie wiedzą, wychodząc z założenia, że oni dobrze zarabiający i tak się wyżywią - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci" oraz hasła system eko ab - można czytać a nawet oglądać...

1 1
ID:47421


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA