Kopyść: Rozwój i tworzenie miejsc pracy to priorytet

Komisja Europejska zaproponowała nowe instrumenty, które mają przyczynić się do poprawy wykorzystania środków strukturalnych na określonych obszarach. Jednym z nich są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które mają służyć realizacji zintegrowanej strategii rozwoju danego terytorium. O tym, co może to oznaczać dla Włocławka i gmin ościennych, rozmawiamy ze Sławomirem Kopyściem, członkiem zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Red: W Strategii Rozwoju Województwa przewidziane są różne rodzaje środków, z których będziemy korzystali. Zakłada się rozwój tak zwanej polityki miejskiej, czyli duże ośrodki, metropolitarne, będą miały w tych programach ogólnopolskich wydzielone środki przeznaczone na rozwój polityki miejskiej.

Sławomir Kopyść:  W Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju na lata 2014 - 2020 Włocławek jest określony jako ośrodek subregionalny razem z Grudziądzem, co oznacza, że dla miejskich obszarów funkcjonalny tych miast może powstać instrument zwany  Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.  Województwo część swoich uprawnień co do planowania rozwoju, sceduje na taki subregion i to władze miasta oraz gmin, które tworzą miejski obszar funkcjonalny , będą decydowały, na co naprawdę chcą wydać pieniądze. Oczywiście można je wydatkować  na określone rzeczy, muszą one służyć rozwojowi, powstawaniu nowych miejsc pracy, a to jest najważniejszy cel naszego regionu, bo miejsc pracy jest za mało, a te które istnieją, są ciągle zagrożone likwidacją. Dzieje się tak dlatego między innymi, że część zakładów ma przestarzale technologie, nie ma właściwego kapitału do rozwoju, także nowe technologie powodują, że w procesie produkcyjnym bierze udział mniejsza ilość ludzi.

Planując rozwój powinniśmy zastanowić się, co zrobić, żeby powstawały nowe zakłady pracy, ale głównie w oparciu o nasze małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie możemy tylko czekać na łaskawych przedsiębiorców z Zachodu, którzy postawią baraki, zatrudnią ludzi, a po trzech-czterech latach, kiedy koniunktura minie, zlikwidują zakład. Taki przykład mamy teraz w regionie. 

Red: W takim razie jak powinny powstawać te nowe miejsca pracy?

S.K.: Poprzez wykorzystanie naszych endogennych potencjałów wzrostu, tworzenie warunków rozwoju innowacyjnej gospodarki, wspieranie przedsiębiorców, którzy mają wizję rozwoju.  Tworzymy miejsca dla takich firm, uzbrajamy tereny. Strategia Rozwoju Województwa zakłada rozwój nauki i edukacji w powiązaniu z potrzebami gospodarki. Potrzeba nam wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych, potrzeba nam kadry pracowników z dobrym wykształceniem technicznym.
Podobnie musimy wykorzystać wysoką pozycję naszego rolnictwa i stworzyć klaster produkcji żywności.

Włocławek wraz z gminami ościennymi przedstawił kierunki rozwoju miejskiego obszaru funkcjonalnego. Bardzo ładnie wpisuje się ulokowanie tuż obok zjazdów z autostrady Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego czy też tereny inwestycyjne w okolicy Brześcia Kujawskiego.  Rozszerzenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na tereny we Włocławku bardzo może pomóc w pozyskiwaniu nowych inwestorów.

Cieszy, że wśród tych planów , jest zagospodarowanie Zalewu Włocławskiego, na co możemy otrzymać specjalne środki, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy w sektorze turystyki. To jest duży potencjał rozwojowy. Kolejna sprawa: jeśli uda się wybudować II stopień wodny w okolicach Siarzewa, a głęboko wierzę, że tak będzie, to powstanie duże zagłębie turystyczne praktycznie od Ciechocinka, Nieszawy aż do Płocka. Będzie wówczas można udrożnić połączenie wodne z Torunia, a Zalew Włocławski będzie stanowić taki centralny punkt na mapie wojaży turystycznych. A ten segment ruchu turystycznego jest w dalszym ciągu słabo rozwinięty w Polsce. Zresztą sama inwestycja może stanowić potężny impuls rozwojowy. To przecież kilka milionów złotych, które zostaną w naszym regionie.

Red: Coraz częściej mówi się także, że kolejne centrum, które objęłoby Włocławek, może powstać na bazie istniejących i rozwijających się uzdrowisk.

S.K.: Rzeczywiście, mamy uzdrowisko w Ciechocinku, Wieńcu Zdroju, do tego Inowrocław i aspirujący do tego miana Grudziądz. To wszystko może spowodować , że będziemy chyba najsilniejszym na rynku krajowym miejscem do rozwijania tych inwestycji. W efekcie finalnym ściągniemy tutaj kuracjuszy z całej Polski, a także z Europy. Chcemy utworzyć klaster uzdrowisk. Pozwoli to na rozwój, lepsze wykorzystanie nowych zasobów, wspólne występowanie o środki bezpośrednio do Brukseli.

Problemem wymagającym interwencji jest dostępność komunikacyjna miejskiego obszaru funkcjonalnego.  Władze wskazały, że istnieje konieczność skomunikowania tej strefy rozwoju gospodarczego w okolicach Brzezia z Włocławkiem i ze zjazdami z autostrady. Oczywiście poprawy wymaga także cały system komunikacyjny Włocławka.

Red: Skoro mówił Pan o turystyce i usługach sanatoryjno-uzdrowiskowych. Spora ilość osób odwiedzi nasze miasto korzystając z połączeń kolejowych. A we Włocławku stoi dworzec - straszydło.

S.K.: Władze Włocławka wskazały na konieczność zagospodarowania tej przestrzeni. Mamy z tym pewien problem, ponieważ tam są nieuregulowane stosunki własnościowe. Ale chcemy rozwijać naszą spółkę transportową i być może władze spółki przedstawią  projekt, który zostanie zaakceptowany przez władze województwa. Wówczas można by było zadbać o to, by oprócz obsługi podróżnych, prowadzić działalność przynoszącą zysk. Jedno jest pewne: dworzec nie może wyglądać tak jak teraz. Z pewnością można by było skorzystać z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego.

Red: A jak postrzegają ZIT samorządowcy z gmin?

S.K.: Trzeba przyznać, że samorządowcy wyrażali pewne obawy, czy Włocławek w stosunku do ich potencjału nie jest zbyt silnym partnerem i na ile ich potrzeby będą realizowane. Myślę jednak, że jest to także kwestia władz województwa, by wyważyć zapisy kontraktu i uwzględnić interesy mniejszych partnerów.  ZIT to jest jeden mechanizm, który może spowodować rozwój, ale gminy dysponują takim narzędziem, które nazywa się Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach którego działają  Lokalne Grupy Działania. One realizują wiele zamierzeń na mniejszą skalę, ale bardzo istotną dla tych samorządów. I dlatego należy bardzo uważać, by te działania nie zostały zdominowane przez inwestycje Włocławka.

Z drugiej strony musimy pamiętać  o tym, że nie możemy patrzeć tylko na sam Włocławek, bo miasto nie ma wielu terenów do rozwoju, sporo ludzi wyprowadziło się na obrzeża miasta lud do sąsiednich gmin, które spełniają podwójną funkcję: rolniczą i stanowią "sypialnię" dla wielkiego miasta. Ale bez potencjału Włocławka nie mamy szans na tworzenie nowych miejsc pracy. Mała gmina nie stworzy wielkiej infrastruktury technicznej, a Włocławek razem z partnerami może to uczynić.

Wielką rolę odegrają samorządy przystępujące do dyskusji i konsultacji. Im więcej będzie porozumienia, konsultacji i przedstawiania swoich racji a mniej przepychanek, tym lepiej dla nas wszystkich. Podczas wszystkich spotkań z samorządami staramy się odsuwać takie lokalne problemy, które zakłócają to, co najważniejsze: tworzenie warunków do rozwoju naszego regionu. Jeżeli uda się zachować tę dobrą atmosferę, jaka panowała podczas naszego ostatniego spotkania z władzami Włocławka i ościennych gmin, to dobrze może rokować na przyszłość i uda się stworzyć odpowiedni rzeczywistym potrzebom  projekt rozwoju.

Dziękujemy za rozmowę.
6 komentarzy

?????

,,Priorytetem jest rozwój i tworzenie miejsc pracy'' -towarzysze i towarzyszki ......... POprzez sprzedanie czego się jeszcze da (np keczupu włocławskiego) i ulokowanie kolesi gdzie się da i jak szybko się da ...przysłowiowych historyków i....calej reszty ,,legitymacyjnych inżynierów'' od psucia nie trzeba wymieniać ...POwstaje pytanie -kto tego bezproduktywnego belgotania jeszcze chce słuchać ? Tym 3 milionom które wyjechaly juz dawno sie to znudziło ...a nam ?

1 1
ID:49332

Swój

Kopyść jedno pytanie - Daleko wybory ?

1 1
ID:49340

$$$$

Tępi politykierzy nie mają pojęcia nawet o tym, że nie mają żadnego wpływy na kluczowe parametry i agregaty mikro i makroekonomiczne. Jedynym rozwiązaniem aby był kontynuowany rozwój jest obniżenie podatków, prywatyzacja i maksymalne ograniczenie biurokracji i aparatu władzy, nie ma innej drogi!!!! Kopyść nie rozumie co mówi lub rozumie ale wtedy to nazywa się kłamstwem!!!!!

1 1
ID:49342

$$$$

Kopyść, proszę wymienic choć jeden "endogenny" potencjał wzrostu, którego nie wykorzystują nasze przedsiebiorstwa. Przez politykierów i ich głupkowate pomysły nie można korzystać z ENDOGENICZNYCH czynników wzrostu.

1 1
ID:49357

szuja

Kopyść jest odmianą warząchwi i zawsze służy do mieszania! Amen

1 1
ID:49363

cham

priorytet to napchanie własnych kieszeni i utuczenie się

1 1
ID:49422


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA