Jesienne porządki w kuchni

Jesienią warto zdecydować się na generalne porządki w naszej kuchni, w której większość z nas przechowuje zapasy żywności. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się w naszym mieszkaniu niechcianych owadów.

Profesor Stanisław Ignatowicz, czołowy polski entomolog podpowiada, które z nich są jesienią najaktywniejsze i jak się ich wystrzegać.

Krok 1: Lodówka
To właśnie w lodówce przechowujemy wiele zakupionych przez nas produktów lub przetworów. Zdarza się, że tutaj gromadzimy żywność, której termin przydatności dawno minął. Rozpoczynając porządki, warto więc przede wszystkim dokładnie obejrzeć produkty żywnościowe i  wyrzucić wszystkie produkty, które straciły datę ważności.

Wybór półki, na której przechowuje się żywność także jest niezmiernie ważny. Środkowa półka to idealne miejsce do przechowywania wędliny, białego sera oraz twarogu, a także domowych potraw. Najchłodniej jest na najniższym poziomie, na którym powinno się przechowywać mięso. Warunki w szufladach lodówki odpowiadają warunkom panującym w piwniczce, dlatego też można w nich umieścić świeże warzywa i owoce oraz szczelnie zamknięte dojrzewające sery. Temperatura w ‘kieszeniach’ drzwi lodówki osiąga aż 10-15°C, dlatego to idealne miejsce dla produktów, takich jak ketchup, musztarda, które wymagają jedynie delikatnego schłodzenia.

Żywność, którą planujemy przechowywać w lodówce, należy szczelnie zapakować, aby zapobiec utracie zarówno wilgoci, jak i smaku, ale też pojawianiu się w niej drobnoustrojów.

Krok 2: Szafki
Jeżeli do tej pory nie trzymaliśmy produktów w szczelnych pojemnikach, które chronią jedzenie przed owadami, nadeszła właściwa pora, aby to zrobić. Takie działanie to podstawowe zalecenie, jeżeli chcemy mieć porządek w kuchni i dbać o zakupioną przez nas żywność. Zalecenie to dotyczy w szczególności przypraw, herbat i kaw, które nieprzechowywane w odpowiedni sposób tracą nie tylko aromat i swoje właściwości, ale też przydatność do spożycia.

Rozpoczynając jesienne porządki w szafkach powinniśmy zwrócić uwagę czy na opakowaniach nie znajduje się nietypowy pył, nitki lub larwy owadów i ślady po nich. Jeżeli któryś z naszych produktów został zanieczyszczony szkodnikiem, należy go niezwłocznie wyrzucić. Nie powinniśmy także zapominać o fabrycznie zamkniętych produktach – wszelkie zgięcia lub nawet niewielkie pęknięcia na opakowaniach umożliwiają larwom owadów przedostawanie się do wnętrza.

Krok 3: Poznaj wroga
Jesienią do naszej spiżarni trafiają zapasy – w postaci produktów sypkich i suszonych – właśnie w nich wylęgają się "mole spożywcze".  Pamiętajmy, aby zasuszone grzyby oraz owoce przechowywać w metalowych lub szklanych pojemnikach. Jeżeli zauważymy, że w starszych produktach pojawiły się larwy, natychmiast powinniśmy je wyrzucić, żeby nie dostały się do innych zapasów. Ta sama zasada obowiązuje przy innych produktach – np. chlebie, w którym mogą się pojawić larwy nie tylko ‘moli spożywczych’, ale także żywiaka chlebowca.
Z kolei zepsute owoce to raj dla ‘muszek owocowych’, zwanych też drozofilami.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA