Anwil patronem klasy w Zespole Szkół Chemicznych
fot. Zespół Szkół Chemicznych
Anwil i Zespół Szkół Chemicznych zawarły umowę o współpracy. Jej sygnatariusze zadeklarowali chęć podjęcia wspólnych działań na rzecz kształtowania programów nauczenia odpowiadającym potrzebom kadrowym spółki. Dlatego firma obejmie patronatem klasę o profilu technik technologii chemicznej.
Klasy patronackie tworzone w szkołach zawodowych przy współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi stają się coraz bardziej popularne – taki wniosek płynie z lektury ostatnich danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Gospodarki. Firmy coraz częściej stają w obliczu wyzwań związanych z pozyskaniem następców specjalistów odchodzących na emeryturę i upatrują szansy na poradzenie sobie z tą sytuacją właśnie w tworzeniu klas patronackich.
Tą drogą postanowił pójść także ANWIL, który podjął decyzję o nawiązaniu oficjalnej współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku. Wstępnie zaplanowano, że klasa patronacka ANWIL-u będzie liczyć 16 uczniów, którzy będą pobierać naukę w systemie dualnym.
Aktualnie obserwujemy renesans szkolnictwa technicznego, co jest efektem zmiany mentalności Polaków. Szkoły zawodowe to świetna alternatywa dla liceów. Zdobycie konkretnego zawodu umożliwia bowiem podjęcie dobrze płatnej pracy na solidnych warunkach. Mam zatem nadzieję, że nawiązanie współpracy pomiędzy ANWIL-em a Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku będzie pierwszym krokiem do odbudowania tradycji kształcenia zawodowego o profilu chemicznym w naszym mieście - powiedziała Krystyna Młotkowska, Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych
Teorię będą poznawać w Zespole Szkół Chemicznych, podczas gdy jej
zastosowanie będą ćwiczyć na praktykach zorganizowanych w spółce.
Kluczowe dla wszystkich zainteresowanych podjęciem nauki w klasie pod
patronatem ANWIL-u powinien być fakt, że jej najlepsi absolwenci będą
mogli dołączyć do grona pracowników przedsiębiorstwa.
Absolwenci klasy patronackiej ANWIL-u zdobędą zarówno wiedzę, jak i umiejętności, dzięki którym znacznie skróci się czas niezbędny do poznania przez nich instalacji, które będą obsługiwać. Dysponując takim doświadczeniem będą potrafili nie tylko łatwiej odnaleźć się na rynku pracy, ale staną się także bardziej atrakcyjni dla pracodawców. Warto bowiem pamiętać, że według statystyk Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFPC) absolwenci szkół zawodowych szybciej znajdują pracę niż legitymujący się wykształceniem ogólnym - powiedział Jarosław Ptaszyński, Członek Zarządu ANWIL.
ANWIL angażuje się w popularyzację nauki chemii na wszystkich poziomach kształcenia. Od lat współpracuje z uczelniami wyższymi, a w samym Włocławku - oprócz objęcia patronatem klasy w Zespole Szkół Chemicznych - jest także sponsorem konkursu chemicznego organizowanego przez Liceum im. Marii Konopnickiej, skierowanego do uczniów gimnazjów z Włocławka i okolic.