Obraduje zgromadzenie ogólne Związku Województw RP

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz radny województwa Jacek Gajewski uczestniczą dziś w Poznaniu w obradach plenarnych zgromadzenia ogólnego Związku Województw RP.


Spodziewane jest m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego organizacji za ubiegły rok i przyjęcie budżetu 2023 oraz przyjęcie uchwały o ustanowieniu Roku Samorządu Województw. Jutro (21 marca), także w Poznaniu, posiedzenie Konwentu Marszałków Województw, wśród tematów fundusze europejskie nowej perspektywy dla naszego kraju, możliwości polskiego udziału w powojennej odbudowie Ukrainy oraz założenia funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej.

Gościem panelu dotyczącego Ukrainy, który odbędzie się jutro jako pierwszy, będzie ambasador tego kraju w Warszawie Wasyl Zwarycz. Wezmą w nim udział również przedstawiciele polskiego Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Polska, jako państwo najbardziej zaangażowane w najszerzej rozumiane wsparcie dla Ukrainy – od pomocy humanitarnej przez wsparcie dyplomatyczne po przekazywanie sprzętu wojskowego - przygotowuje się także do partycypowania w przyszłej odbudowie tego kraju.

W debacie na temat unijnych środków perspektywy 2021-2027 wśród zapowiedzianych mówców są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Younous Omarjee, polski europoseł Jan Olbrycht i Emma Toledano-Laredo z Komisji Europejskiej

O tym, jak będzie w Polsce funkcjonować Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) mówił będzie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Zgodnie z ustawą, która przeszła już proces legislacyjny i czeka tylko na podpis prezydenta, KSO zapewni kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju. Wszystkie etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów. Chodzi o zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego, wraz z ośrodkami współpracującymi. Choroby nowotworowe stanowią wciąż jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków, co wiąże się m.in. ze starzeniem się populacji. Nowy model opieki ma się opierać się na funkcji koordynatora, który poprowadzi pacjenta przez cały proces leczenia.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA