Zgłaszanie odbywało się przez dwa tygodnie, od 16 do 30 września 2024 r. Etap ten poprzedzony był dużą kampanią informacyjną na ulicach i w mediach, także w mediach społecznościowych. Pracownicy Biura Prezydenta spotykali się z uczniami szkół średnich pokazując możliwość Budżetu Obywatelskiego.
Proces naboru projektów do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok pokazał, że mieszkanki i mieszkańcy pragną zmieniać na lepsze swoje miasto i poszczególne osiedla Zaangażowali się seniorzy i młodzież, studenci, przedstawiciele naprawdę wielu środowisk. Liczny udział w budżecie obywatelskim świadczy o chęci działania na rzecz naszego pięknego Włocławka, zaś rekordowe zainteresowanie zgłaszaniem projektów to przede wszystkim „wysyp” wspaniałych pomysłów, bardzo różnorodnych i ciekawych, za które serdecznie dziękujemy – mówi Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.
Łącznie zgłoszono 87 projektów; najwięcej 30 września, czyli ostatniego dnia - aż 37. Projekty spływały do ostatniej chwili. Jeśli chodzi o ogólny zakres tematyczny, dominują projekty rekreacyjne, które mają umilić spędzanie wolnego czasu we Włocławku. Jest też sporo projektów turystycznych - mają one promować nasze miasto i zachęcać do odwiedzania Włocławka. Zgłoszono kilka imprez, zarówno mniejsze wydarzenia, jak i wielkoskalowe koncerty. W kategorii instytucjonalnej zgłoszono 13 projektów, w zielonej 16 projektów, a w ogólnomiejskiej 58 projektów.
Od 1 października trwa weryfikacja zgłoszeń. Biuro Prezydenta, Zespół ds. WBO sprawdzą poprawność zgłoszeń; będziemy kontaktować się w przypadku braków lub koniecznych uzupełnień. Ogłoszenie projektów zakwalifikowanych nastąpi 31 października, następnie są przewidziane 2 tygodnie na odwołania. Głosowanie ruszy 13.11.2024 i potrwa do 27 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi w Mikołajki, 6 grudnia 2024 o godzinie 10:00.