Autyzm - nauczmy się razem funkcjonować

Inaczej postrzegają świat, mają ogromne problemy z komunikacją interpersonalną, nie lubią żadnych zmian, krzykiem reagują, kiedy czują się zagrożone. Ale są także świetnymi znawcami marek samochodów lub uwielbiają rozwiązywać zdania matematyczne. Jak wiele pracy trzeba włożyć w nawiązanie kontaktu z dzieckiem autystycznym, najlepiej wiedzą ich rodzice oraz specjaliści, którzy codziennie prowadzą zajęcia terapeutyczne.

"Mam autyzm i jestem Twoim kolegą” – pod takim hasłem w Zespole Szkół nr 3 już po raz drugi obchodzono Światowy Dzień Autyzmu. W szkole z roku na rok pojawia się oraz więcej uczniów autystycznych, stąd grono pedagogiczne doskonale wie, jak ważne jest poznanie potrzeb tych dzieci.
Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców, nauczycieli i uczniów po to, abyśmy nauczyli się wspólnie funkcjonować. Osoby autystyczne inaczej odbierają świat, a większość z nas o tym nie wie - mówi Katarzyna Migdalska, dyrektor ZS nr 3.
 

Podczas spotkania można było wziąć udział w otwartych zajęciach, podczas których dowiedzieliśmy się, jak postrzega świat dziecko autystyczne. Najprostszy przykład? Stłuczone lustro, w którym pojawia się zupełnie inne nasze oblicze.
 
W ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka ZS 3 oferuje wsparcie nawet tym najmłodszym dzieciom, przywożonych przez rodziców w wózkach.
Proszę mi wierzyć, że jest to naprawdę ciężka praca, podczas której musimy przede wszystkim zdobyć zaufanie maleństwa - mówi Izabela Piotrowska, neurologopeda.
 

W Zespole Szkół Nr 3 oddziaływania edukacyjne i terapeutyczne prowadzone są na każdym etapie edukacyjnym przez zespół specjalistów, w tym neurologopedę, rehabilitantów, terapeutów CZR, psychologa i pedagoga. Są także zajęcia dogoterapii, w których "nauczycielem" jest przesympatyczna  pięcioletnia Baszirka  i jej opiekunka Ewa Grabowska.
To juz trzeci pies pracujący z dziećmi. Każdy z nich przeszedł odpowiednie szkolenie. Aby móc pracować z dziećmi, musi mieć spokojny charakter, musi go bardziej interesować człowiek niż stado  wyjaśnia opiekunka.
 

Zdaniem specjalistów dotarcie do świata osób autystycznych to bardzo żmudne zadanie.
Oni bardzo różnie reagują na określone sytuacje. Jeden z naszych podopiecznych bardzo lubił witać się z kolegami, ale robił to w sposób agresywny, co nie było mile widziane. Dziś, po wielu, wielu ćwiczeniach wie, że sposobem powitania nie jest skakanie komuś na plecy, lecz podanie ręki. I robi to nawet kilkanaście razy dziennie - mówi jedna z terapeutek. - My zawsze powtarzamy naszym uczniom, a zarazem przypominamy sobie, że dzieci autystyczne to nie są dzieci niegrzeczne. To, że któreś z nich wpada do klasy i trzaska drzwiami, nie wynika z tego, że chcą zrobić komuś przykrość, tylko z tego, że właśnie tego potrzebują.

Inny, wyraźnie zmęczony spotkaniem, "zaszywa" się w swój świat zasłaniając głowę rękami. Ale jest coś, co ponownie pobudzi go do kontaktu ze światem. Łukasz pasjonuje się motoryzacją i ze znawstwem opowiada, kiedy i gdzie odbył się pokaz jego ulubionej marki samochodu i ile auto kosztuje. Te informacje znalazł w Internecie.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA