Wigilia - jedyny taki dzień w całym roku

Do południa robimy ostatnie zakupy, doglądamy smażącego się karpia, wieszamy kolejne ozdoby świąteczne. Potem wyglądamy pierwszej gwiazdki, by wraz z najbliższymi zasiąść przy stole nakrytym białym obrusem, przełamać sie opłatkiem i złożyć sobie życzenia. A po wieczerzy wigilijnej przychodzi czas na prezenty, które pod choinką pozostawił Mikołaj.

Zgodnie z tradycją, w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie". Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii  na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. W katolickich domach wieczerzę rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii Mateusza lub Łukasza. Podczas wigilii nie może zabraknąć przełamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.

Na stole przykrytym białym obrusem, pod którym kryje się wiązka siana, ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa. Jeśli hołdujemy tradycji, na stole powinno się znaleźć dwanaście potraw, które zawierają wszystkie płody ziemi. Każdą powinno się spróbować, bo ma to zapewnić szczęście przez cały kolejny rok.

Ważnym zwyczajem wigilijnej kolacji jest śpiewanie kolęd i oczywiście prezenty, które pod choinką zostawił Mikołaj. Na wspólnych rozmowach i wspomnieniach rodzinnych upływa czas do północy, kiedy udajemy się na pasterkę, uroczystą mszę świętą, odprawianą o północy, upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

I jeszcze słów kilka o przesądach wigilijnych. Ten dzień obfituje w przesądy rzekomo posiadające niezwykłą moc, która mają swój początek w dawnych lokalnych wierzeniach pogańskich. Do dzisiaj przestrzega się, aby w czas wigilii nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Istnieje też zwyczaj umieszczania grosika w jednym uszku w barszczu - temu kto na niego trafi, będzie przypisywało szczęście w nadchodzącym roku. A pozostawienie w portfelu łuski karpia, ma zwiastować pomyślność finansową.
1 komentarz

lentes

1 1
ID:65119


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA